reklama
reklama

Polska walczy o uchylenie wyroku arbitrażowego w sprawie złóż, które dostała Bogdanka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Polska walczy o uchylenie wyroku arbitrażowego w sprawie złóż, które dostała Bogdanka - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieNasz kraj złożył wnioski do sądów w Anglii i Walii o uchylenie wyroku przyznającego 1,3 mld zł odszkodowania australijskiej firmie GreenX Metals za blokowanie budowy kopalni Jan Karski. Tymczasem Australijczycy proponują ugodę.
reklama

Powołują się na słowa Tuska 

Polska złożyła do sądów krajowych w Anglii i Walii wnioski o uchylenie wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, który na mocy Umowy o ochronie inwestycji między Australią a Polską przyznał 1,3 mld zł (około 252 mln funtów brytyjskich) odszkodowania dla spółki GreenX Metals.

Powodem było uniemożliwienie firmie z antypodów budowy Kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik poprzez nieprzyznanie koncesji na złoża K-6, K-7 znajdujące się pod Cycowem. 

Australijska spółka 10 listopada wydała oświadczenie, z którego wynika, że Polska stara się unieważnić wyrok na podstawie jego aspektów jurysdykcyjnych i rzekomej niesprawiedliwości proceduralnej.

reklama

GreenX powołał się jednocześnie na słowa premiera Donalda Tuska, który niedawno stwierdził na konferencji prasowej, że „Sprawa jest dość beznadziejna. Arbitraż przegrany to jest arbitraż przegrany”.

Australijczycy zwracają uwagę, że sądy odrzucają większość wniosków o uchylenie wyroków arbitrażowych, tymczasem Polsce rosną odsetki w tempie 6 procent rocznie. I będą rosnąć także w trakcie rozpatrywania wniosku o uchylenie (są naliczane od 2019 r.).

„GreenX jest dobrze przygotowane finansowo do obrony przed uchyleniem, dysponując rezerwami gotówkowymi powyżej 5,5 miliona AUD” - czytamy w komunikacie australijskiej spółki.

Prezes GreenX komentuje

- Chociaż działania podjęte przez Polskę, czyli złożenie wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku, nie są zaskakujące, to chciałbym zwrócić uwagę na ostatnie wypowiedzi nowego polskiego Premiera, Pana Donalda Tuska. Chętnie skorzystam z możliwości zażegnania tego sporu w drodze ugody, dzięki czemu obie strony będą mogły zamknąć kwestię tego niefortunnego epizodu powiedział prezes GreenX Ben Stoikovich.

reklama

Przypomnijmy, że australijska spółka (wówczas Prairie Mining Limited) planowała eksploatację węgla pod Cycowem, obok kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka. Przeprowadzono badania geologiczne i odwierty, a roczne wydobycie miało wynieść 6,3 mln ton (Australijczycy chcieli wydobywać węgiel koksujący).

Kopalnia Jan Karski miała powstać w Kuliku, przy złożach K-6 i K-7 graniczących z Bogdanką. W 2014 roku Ministerstwo Środowiska odmówiło Bogdance koncesji na ten teren, gdyż koncesję poszukiwawczą posiadali już Australijczycy. W 2018 roku minister nie wydał im jednak zgody na użytkowanie górnicze, co wzbudziło oskarżenia o dyskryminację. Ostatecznie, w grudniu 2019 roku koncesję przyznano Bogdance, co spółka australijska uznała za niesprawiedliwe.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama