Reklama

Reklama

Powiat odkupi zabytkowy pałac w Kijanach? Na razie jest dewastowany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat odkupi zabytkowy pałac w Kijanach? Na razie jest dewastowany - Zdjęcie główne

Obecnie pałac popada w ruinę. Nikt od jesieni nie zadał sobie trudu, by usunąć powalone na dach zabytku drzewo

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Jest szansa, że XIX-wieczny Pałac Sonnenbergów w Kijanach przestanie popadać w ruinę. Starostwo Powiatowe w Łęcznej złożyło właśnie jedyną ofertę w licytacji zabytku, który sprzedało pięć lat temu za 3,33 mln zł. Teraz jest blisko nabycia zabytku za 2,405 mln zł.

Reklama

- Złożyliśmy ofertę na odkupienie dworka w Kijanach – powiedział wicestarosta Michał Pelczarski w czasie łęczyńskich uroczystości związanych ze świętem Konstytucji 3 maja.

Nie chodziło jednak o dworek, tylko o XIX-wieczny Pałac Sonnenbergów w Kijanach, który w 2018 r. od powiatu łęczyńskiego za 3,33 mln zł kupiła Fundacja Think Tank z Zawieprzyc.

Były trzy licytacje

Organizacja ta jednak popadła w długi, przez co zabytkowy budynek o powierzchni 1,6 mkw. wraz z parkiem na działce 6,34 ha zajął urząd skarbowy.

W ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie przeprowadzono trzy licytacje.

Zgodnie z przepisami za trzecim razem cena wywoławcza wyniosła 65 proc. oszacowanej wartości i było to 2,405 mln zł.

- Zgłosił się tylko jeden oferent, więc licytacja zamknęła się na cenie wywoławczej - 2,405 mln zł. Postanowienie o przybiciu licytacji nie zostało jeszcze wydane – poinformował "Wspólnotę" w piątek, 5 maja Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Powinno wyjaśnić się na dniach

Złożenie oferty potwierdził "Wspólnocie" Michał Woźniak, członek zarządu powiatu łęczyńskiego i mieszkaniec gminy Spiczyn.

- Jedyną ofertę złożyło Starostwo Powiatowe w Łęcznej, jednak teraz na transakcję muszą zgodzić się wszyscy wierzyciele obecnego właściciela pałacu – wyjaśnia Michał Woźniak, który od początku kadencji zabiegał o odkupienie pałacu przez starostwo.

Teraz wspomniani wierzyciele fundacji otrzymają dokument z wynikami licytacji i będą mieli siedem dni od daty otrzymania, żeby złożyć skargę.

Jeśli nie będzie skarg lub zostaną one wyjaśnione, urząd wyda postanowienie o zaakceptowaniu licytacji, co oficjalnie potwierdzi, że Starostwo Powiatowe w Łęcznej wygrało licytację. Wszystko powinno wyjaśnić się wkrótce.

(…)

WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU „WSPÓLNOTY ŁĘCZYŃSKIEJ” - OD WTORKU, 9 MAJA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy