reklama
reklama

Powołano parlamentarny zespół w obronie Bogdanki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powołano parlamentarny zespół w obronie Bogdanki - Zdjęcie główne

Bogdanka, 13 stycznia. Od lewej: poseł Konfederacji Bartłomiej Pejo, pomysłodawca zespołu parlamentarnego w obronie Bogdanki, posłanka PiS Magdalena Filipek-Sobczak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieZespół ma działać bez względu na różnice polityczne. Powstał w momencie, gdy górnicy obawiają się o swoje miejsca pracy, a Enea planuje mocno ograniczyć odbiór węgla z lubelskiej kopalni.
reklama

Powołanie zespołu to inicjatywa Bartłomieja Pejo, posła Konfederacji. 

Pomysł narodził się 13 stycznia podczas spotkania związkowców działających w LW Bogdanka z lubelskimi parlamentarzystami, w czasie którego omawiano aktualną sytuację w kopalni.

Sprawami Bogdanki zajmie się 18 posłów ze wszystkich stron sceny politycznej. Skład zespołu to: przewodniczący Bartłomiej Pejo (Konfederacja), wiceprzewodniczący: Krzysztof Bojarski (KO), Magdalena Filipek-Sobczak (PiS), Sławomir Ćwik (Polska2050), członkowie: Anna Baluch, Kazimierz Choma, Przemysław Czarnek, Jan Kanthak, Michał Moskal, Dariusz Stefaniuk, Sławomir Skwarek, Sylwester Tułajew, Michał Woś, Sławomir Zawiślak, Tomasz Zieliński (PiS), Krzysztof Grabczuk, Michał Krawczyk, Bożena Lisowska (KO). 

reklama

Jak poinformował Bartłomiej Pejo, nadrzędnym celem zespołu jest "walka o przyszłość Bogdanki – ponad politycznymi podziałami".

Dlaczego sprawy Bogdanki budzą niepokój?

Na wspomnianym spotkaniu 13 stycznia związkowcy przedstawili swoje obawy o to, że Bogdanka straci niezależność, bo Enea jako większościowy akcjonariusz LWB chciała zmienić jej statut tak, by kluczowe decyzje podejmowały piony zarządcze poznańskiej spółki.

W dniu spotkania z parlamentarzystami Enea odwołała jednak walne zgromadzenie, na którym miało to zostać przegłosowane. Ogłoszono to zaraz po zakończeniu rozmowy prezesa energetycznej spółki z posłem Krzysztofem Bojarskim. Jednak górnicy uważają, że było to tylko odroczenie niekorzystnych zmian w czasie,

reklama

Niepokój budzi też strategia Enei, zgodnie z którą do 2030 roku zmniejszy ona odbiór węgla z Bogdanki o połowę, a do 2035 roku niemal o dwie trzecie. Obecnie elektrownie Enei odbierają rocznie 7–8 mln ton węgla, a planują zejść do 2,3 mln ton za 10 lat. Zdaniem związkowców oznacza to stopniowe wygaszanie kopalni i redukcję miejsc pracy.

Głodówka w Bogdance

W związku z tym w styczniu w Bogdance doszło do protestu głodowego. Przez dziewięć dni prowadził go Jarosław Niemiec, przewodniczący Związku Zawodowego "Przeróbka" w LWB. Przez ostatnie trzy dni dołączyło do niego także trzech innych górników.

- Głodówka została przerwana po tym, jak wyznaczono termin spotkania związkowców z przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz zarządem GK Enea S.A. I LWB. informujemy, że zawieszamy protest głodowy - oświadczyli dzisiaj związkowcy.

reklama

To spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 lutego o godz. 15.30 w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Informacje z powiatu łęczyńskiego, gmin: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Największa baza firm z Łęcznej i okolic (m.in. restauracji, branży weselnej, lekarzy). W naszym serwisie znajdziecie blogi prowadzone przez najciekawsze osoby, związane z Łęczną i okolicami. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama