reklama
reklama

Przegrany arbitraż o złoża pod Bogdanką. Polsce rosną odsetki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Przegrany arbitraż o złoża pod Bogdanką. Polsce rosną odsetki - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieNa podstawie wyroku sądów arbitrażowych nasz kraj musi zapłacić australijskiej spółce 1,3 mld zł kary za blokowanie budowy kopalni Jan Karski niedaleko terenów Bogdanki. Od wydania wyroku Polsce naliczono już 16 mln zł odsetek.
reklama

Przypomnijmy, że w październiku 2024 r. australijska spółka GreenX Metals Limited (dawniej Prairie Mining Limited), zajmująca się eksploatacją zasobów naturalnych, poinformowała o korzystnym dla siebie rozstrzygnięciu międzynarodowych postępowań arbitrażowych przeciwko Polsce.

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej między Australią a Polską (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej (ECT), przyznając spółce odszkodowanie w łącznej wysokości 252 milionów funtów, czyli ok. 1,3 miliarda złotych).

Teraz australijska spółka poinformowała o kolejnych odsetkach naliczonych od momentu wydania wyroku.

Ponadto, od czasu wydania wyroku naliczono już Polsce dodatkowe odsetki w wysokości 3,2 miliona funtów, czyli 16 milionów złotych, o czym spółka GreenX Metals poinformowała w poniedziałek 21 stycznia.

reklama

Dlaczego Polska musi płacić karę?

Zgodnie z treścią wyroku, Polska naruszyła swoje zobowiązania traktatowe poprzez nieuzasadnione blokowanie projektów inwestycyjnych GreenX Metals Limited,

Spór toczył się o złoża węgla K-6 i K-7, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów eksploatowanych przez kopalnię Bogdanka. Spółka zza antypodów miała koncesje poszukiwawcze na te złoża. Jednak ostatecznie w 2018 r. ówczesny minister środowiska nie wydał Australijczykom decyzji o użytkowaniu górniczym. Z tego powodu nie doszła do skutku budowa kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik, w gminie Siedliszcze. Koncesje na sporne złoża otrzymał Lubelski Węgiel Bogdanka i eksploatuje je do dziś.

reklama

Spółka oskarżyła polskie władze o przewlekłe procedury administracyjne oraz brak wydania niezbędnych pozwoleń środowiskowych, pomimo spełnienia wszystkich wymagań formalnych i prawnych. Trybunał uznał, że działania Polski były niezgodne z zasadą uczciwego i sprawiedliwego traktowania inwestora, co jest jednym z kluczowych zapisów BIT oraz ECT.

Polska walczy o uchylenie wyroku

W odpowiedzi na niekorzystny wyrok, w listopadzie 2024 roku Polska złożyła wniosek o uchylenie decyzji arbitrażowej BIT w sądach Anglii i Walii. Polski rząd podjął również kroki mające na celu uchylenie wyroku ECT, składając odpowiedni wniosek w sądach Singapuru.

Polska kwestionuje aspekty jurysdykcyjne wyroku i zarzuca brak sprawiedliwości proceduralnej.

reklama

„Standard wymagany do uznania wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku w singapurskim lub angielskim sądzie jest bardzo wysoki, a sądy w obu jurysdykcjach odrzucają takie wnioski w zdecydowanej większości przypadków” - podkreśla australijska spółka w komunikacie.

I dodaje, że wniosek o stwierdzenie nieważności „może zasadniczo dotyczyć jedynie braku jurysdykcji ze strony Trybunału lub niesprawiedliwości proceduralnej”, a nie aspektów merytorycznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Informacje z powiatu łęczyńskiego, gmin: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Największa baza firm z Łęcznej i okolic (m.in. restauracji, branży weselnej, lekarzy). W naszym serwisie znajdziecie blogi prowadzone przez najciekawsze osoby, związane z Łęczną i okolicami. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama