Łęczna znalazła się na mapie tego wydarzenia organizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla - Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.
W środę otworzyła się Duża Synagoga w Łęcznej, która na co dzień jest niedostępna.
Tego dnia XVII-wieczny zabytek stał się salą kinową, gdzie wyświetlono film „Ukos świata” Wojciecha Szumowskiego o polskiej młodzieży, która wraz z olimpijczykiem i medalistą mistrzostw świata w kajakarstwie górskim Dariuszem Popielą pracuje nad odbudową zapomnianych żydowskich cmentarzy.
Kolejny film to „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” Krzysztofa Bukowskiego. To historia wychowanego w Polsce Aleksie Danzigu, który w Izraelu przybliża młodym ludziom polskiej kultury i historii.
Z kolei w czwartek w synagodze czytano wspólnie z publicznością książkę „Sztukmistrz z Lublina” Izaaka Singera.
Z kolei w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej odbyło się widowisko teatralne „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”, któremu towarzyszyła muzyka na żywo, taniec, żonglerka, hula-hoop, fire show, cyr wheel i klaunada.
Uczestniczyli w nim artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy i Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.
Artyści prezentowali m. in. swoje umiejętności akrobatyczne, a do sztuczek zapraszali widownię. Na koniec przed szkołą mieszkańcy Łęcznej obejrzeli fireshow w wykonaniu międzynarodowej grupy.
Wszystkie zdjęcia: Małgorzata Ostasz-Szeliga/ CK w Łęcznej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.