Reklama

Reklama

Puchaczów: Wyremontowany Dwór Lachertów ma już kolekcję obrazów i dwie rzeźby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Puchaczów: Wyremontowany Dwór Lachertów ma już kolekcję obrazów i dwie rzeźby - Zdjęcie główne

"Dwór Lachertów lata 20. XX wieku" - linoryt Pawła Brodzisza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Był już rajd rowerowy szlakiem Lachertów zakończony w odrestaurowanym właśnie dworze w Ciechankach i jednodniowy plenerze malarskim, jaki się tam odbył.

Reklama

Ideą pleneru było stworzenie ekspozycji do Centrum Pracy Twórczej, które funkcjonować będzie w odnowionym dworze. 

22 października, dwa tygodnie po pierwszym spotkaniu, zaproszeni do udziału w plenerze artyści zaprezentowali swoje prace zainspirowane tym miejscem i związane z rodziną właścicieli majątku w Ciechankach.

Urząd Gminy Puchaczów właśnie zaprezentował powstałe obrazy i rzeźby oraz przedstawił ich autorów. Są wśród nich profesjonaliści i amatorzy, artystka z Warszawy i artyści z naszych okolic: z Łęcznej, Cycowa, Jasieńca, Siedliszcza, Ciechanek, Mokrego czy Bekieszy. 

Na obrazach widzimy zaprojektowaną przez Bohdana Lacherta szkołę w Ostrówku, różne ujęcia ciechańskiego dworu, architekta z żoną i synami. W drewnie lipowym powstały popiersia Bohdana Lacherta i jego przyjaciela, również architekta i zawodowego partnera, Zdzisława Szanajcy, który bywał częstym gościem w Ciechankach.

Efekt pleneru to dziesięć prac nawiązujących do dziedzictwa rodziny Lachertów czy modernizmu jako nurtu w sztuce i tyleż wizji naszej lokalnej historii.   

Plener był częścią projektu "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi" realizowanego wspólnie z partnerem z Białorusi w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Niestety, pandemia, uniemożliwiła udział w plenerze artystom białoruskim. 

(…)

Więcej w papierowym wydaniu „Wspólnoty Łęczyńskiej”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy