Jest miejsce na 366 mieszkań
Chęć przystąpienia do spółki SIM Wschód zadeklarowało na dzień dzisiejszy dziesięć samorządów, w tym gmina Łęczna i Cyców.
W gminie Łęczna budowa mieszkań planowana jest w miejscowości Podzamcze, na działce o powierzchni ponad 2 ha (tereny dawnego PGR), którą miasto ma otrzymać od Krajowego Zasobu Nieruchomości. Może tu powstać nawet 366 takich mieszkań.
Łęczyńscy urzędnicy przeanalizowali już ankiety, w których pytali mieszkańców, czy są zainteresowani mieszkaniami czynszowymi, które mogłyby powstać w ramach SIM.
- Wpłynęło 68 ankiet. Po ich przeanalizowaniu mamy pozytywną refleksję, bo w ankietach wypowiedziały się właśnie osoby, do których jest adresowany program i okazuje się, że jest to duża grupa, która oczekuje na taką formułę mieszkań. Są to rzeczywiście osoby pracujące z posiadaną zdolnością czynszową, dzięki stałemu źródłu utrzymania, ale bez zdolności kredytowej. Ankiety pokazały jednocześnie, że najlepszym kierunkiem będzie budowanie etapami, poczynając od jednego bloku – informuje burmistrz Łęcznej, Leszek Włodarski.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następnym krokiem będzie stworzenie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń na budowę bloków. - Przykład spółki SIM Lubelskie pokazał, że trwa to około jednego roku – zauważa burmistrz Włodarski.
W Cycowie "za Orlikami"
Do spółki SIM Wschód chce przystąpić także gmina Cyców. Gdzie mogłyby powstać bloki z mieszkaniami czynszowymi? - To ok. 5-6 hektarów, naprzeciwko Urzędu Gminy w Cycowie, za Orlikami. Był pomysł, żeby ten teren dzielić na działki i sprzedawać pod domki jednorodzinne, ale stwierdziłem, że byłoby to trochę zmarnowanie terenu – tłumaczy wójt Pikuła.
- Jest głód mieszkań, szczególnie wśród młodych ludzi. Nie wszystkich stać na budowę domków jednorodzinnych – dodaje.
Wkład własny - do 30 proc.
Oprócz burmistrza Włodarskiego i wójta Pikuły akt erekcyjny inicjujący powstanie spółki SIM Wschód sygnowali także wójtowie pozostałych gmin (Hrubieszów, Krzczonów, Rudnik, Turobin, Wólka, Wysokie, Żółkiewka). Do spółki wejdą również Puławy.
Ze strony Krajowego Zasobu Nieruchomości akt podpisał prezes KZN, Arkadiusz Urban, który tłumaczył, że inwestycje Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstają dzięki kredytowi udzielanemu spółkom na preferencyjnych warunkach przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także dzięki m.in. dopłatom z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (10 proc.) i wpłat od osób, które zamieszkają w blokach czynszowych.
- W zależności, jakie państwo podejmujecie uchwały, jest to od 10 do 30 proc. inwestycji. My zachęcamy raczej do tych 30 proc., bo to się przekłada na niższy czynsz i tak na ogół jest to realizowane – mówił prezes Urban.
Samorządy, które przystępują do SIM, otrzymają 3 mln zł rządowej dotacji na wykupienie udziałów w nowo tworzonej spółce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.