Reklama

Reklama

Spiczyn: Blisko 2 mln zł na rewitalizację zabytkowego parku w Zawieprzycach

Opublikowano: wt, 26 sty 2021 12:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Malownicze wzgórze zamkowe wymaga nakładów finansowych. Dzięki unijnym środkom park jeszcze w tym roku zyska nowe oblicze.

Reklama

"Na wstępie rozpoczną się prace przygotowawcze, które pozwolą na uporządkowanie terenu i zabezpieczenie istniejących drzew. Następnie zbudowane zostaną alejki z nawierzchni mineralnych o łącznej długości 1,2 km oraz zbudowane zostanie dojście z parkingu do bramy głównej. Zagospodarowane zostaną miejsca ogrodowe, pojawią się tam ławeczki, huśtawki, trejaże, a także stojaki na rowery. Dla odwiedzających przygotowane zostaną dwie tablice informacyjne. Cały teren parku zostanie oświetlony i objęty monitoringiem" - czytamy o planach inwestycyjnych na stronie internetowej Urzędu Gminy Spiczyn (post z 15 stycznia).

Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach ma powierzchnię 4,5 ha i jest wpisany do Rejestru Zabytków woj. lubelskiego. W parku znajdują się ruiny zamku, barokowa kaplica z XVII w. oraz kopiec upamiętniający parę tragicznie zmarłych kochanków zamurowanych w zamkowej wieży. Znajduje się tam także kolumna toskańska oraz ruiny oranżerii. Drzewostan składa się z 30 gatunków drzew liściastych i iglastych, którego stan zdrowotny jest ogólnie zły - jak informuje gmina Spiczyn.

 Rewitalizacja ma ruszyć w tym roku. Umowa z Urzędem Marszałkowskim została już podpisana. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w działaniu pn. Dziedzictwo kulturowe i naturalne. Koszt planowanych prac to blisko 2 mln zł, z czego dofinansowanie to ponad 1,6 mln zł.

 - Kwota 1 994 056,06 zł to wielce znacząca ilość środków. Trudno byłoby bez takiego wsparcia nawet marzyć o rewitalizacji tego pięknego miejsca - nie kryje zadowolenia Dorota Szczęsna, wójt gminy Spiczyn - podaje na stronie UG w Spiczynie.

Zamek w Zawieprzycach

W XVI w. Zawieprzyce należały do Zawieprzskich herbu Janina, którzy posiadali tu zamek obronny. Kolejny właściciel, wojewoda wołyński Atanazy Miączyński, utworzył tzw. klucz zawieprzycki i przebudował stary zamek na barokowy pałac. Wiekowe lipy rosnące w tutejszym parku z pewnością pamiętają lato 1883 roku, kiedy to 16-letnia Marysia Skłodowska (późniejsza noblistka) spędzała tu wakacje w dworku stryja Ksawerego, który był dzierżawcą majątku w Zawieprzycach. Prochy jej dziadka spoczywają w rodzinnym grobowcu Skłodowskich na pobliskim cmentarzu w Kijanach (na podst. Wikipedii)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy