To instrument, który Andrzeja Sobolewskiego przeistoczył w dziada Jędrzeja z Sawina.
Poeta, pieśniarz, dziad
Andrzej "Sobol" Sobolewski to poeta i pieśniarz z Sawina. Polecamy jego teledysk z piosenką "Deszcz" nagrany przez Studio Cyców. W swojej współczesnej wersji Andrzej Sobolewski śpiewa i gra na gitarze. Ubrany w marynarkę.
W cyklu rozmów Studia Cyców pojawia się w chłopskiej sukmanie, z lirą korbową. Tak, jak w sierpniu wystąpił na I Festiwalu Kultury Wsi Polskiej Dożynkowo Cyców 2021, gdzie zdobył I miejsce w kategorii solistów.
- Jam Jędrzej z Sawina, dziad z lirą korbową – przedstawia się bohater spotkania. - Ta lira to model dziadowski, najprostszy jaki może być. Pudło rezonansowe, trzy struny i koło, które robi za smyk.
Jak lira brzmi i jak Jędrzej śpiewa – o tym nie przeczytacie. Trzeba posłuchać i zobaczyć:
Gwiazda w walizce na korbkę
Gwiazdą programu – Jędrzej z Sawina i Kamil Rak, prowadzący rozmowę i Studio Cyców instruktor nauki gry na instrumentach w Gminnym Domu Kultury – uczynili podczas tej rozmowy właśnie lirę korbową.
Jak słyszymy, odtworzenie i wykonanie instrumentu - czego podjął się tylko jeden lutnik, z Białegostoku - było "dopiero początkiem schodów".
- Oj, jak ja się pomyliłem... Strasznie mocno się pomyliłem – śmieje się Jędrzej z Sawina. - Nie jest to lekki instrument do opanowania, a z początku wydawało mi się to prostą sprawą... Od dwóch lat do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów. Dopiero od niedawna zaczyna brzmieć tak, że zaczyna mi to sprawiać przyjemność.
Między Wiedźminem a Konopnicką
- Co na takim instrumencie można wygrywać? – pyta Kamil Rak, podkreślając transowy dźwięk liry. - Moje pierwsze skojarzenie to "Wiedźmin" i tego typu gry.
- Polki na tym nie zagrasz, ani oberka czy mazurka – mówi Jędrzej z Sawina - zagrasz lirycznie, jak wskazuje sama nazwa instrumentu, który w średniowieczu zastępował w kościołach organy.
Nie wiadomo mu o innych lirnikach na ścianie wschodniej: - Chyba jako jedyny bawię się tym instrumentem.
Cały wywiad:
Grała na niej Metallica
Lira korbowa – instrument smyczkowy mający najczęściej od 3 do 8 strun, podczas gry w pozycji siedzącej trzymany na kolanach. Prawa dłoń kręci korbą, lewa naciska od dołu klawisze melodyczne. Korba jest połączona z kołem, które obracając się pociera struny tak, jak w innych instrumentach smyczek. Była instrumentem popularnym w muzyce średniowiecza i renesansu. Pierwszą jej formę, zwaną organistrum ze względu na duże rozmiary, obsługiwały dwie osoby. Była instrumentem popularnym szczególnie wśród wędrownych pieśniarzy. W XVII-XVIII w. modna wśród arystokratów, zwłaszcza we Francji. W różnych krajach budowana w odmiennych formach, na ziemiach Polski i Ukrainy typowy wariant przypominał kształtem futerał skrzypiec.
W "Weselu" Wyspiańskiego z lirą korbową pojawia się Wernyhora. W muzyce współczesnej instrument wykorzystują m.in. zespoły folkowe, folkmetalowe i folkrockowe. Na lirze korbowej grał Brendan Perry z Dead Can Dance. Instrument gra główną linię w utworze "Low Man`s Lyric" Metalliki (źródło - Wikipedia).
Studio Cyców jest częścią Gminnego Domu Kultury w Cycowie.
W cyklu rozmów prezentowało już m.in. wywiad z piłkarzem Górnika Leandro Messiasem dos Santosem czy Człowiekiem Medialnym. Wywiady przeprowadza Kamil Rak.
Studio regularnie prezentuje materiały z nagraniami śpiewających i grających mieszkańców nie tylko z gm. Cyców, podopiecznych GDK czy wideoklipy artystów nagrodzonych podczas gminnych konkursów. Do obejrzenia - na kanale "Studio Cyców" w serwisie YouTube.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.