Reklama

Reklama

Studio Cyców prezentuje: Jam Jędrzej z Sawina, dziad z lirą korbową, dziadowską (WIDEO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Studio Cyców

 Studio Cyców prezentuje: Jam Jędrzej z Sawina, dziad z lirą korbową, dziadowską (WIDEO) - Zdjęcie główne

foto Studio Cyców

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie W najnowszym odcinku rozmów Studia Cyców gościem Kamila Raka jest laureat Festiwalu Dożynkowo. Jednak gwiazdą programu – obaj panowie – uczynili lirę korbową, instrument rodem ze średniowiecza. Jego walory doceniła także Metallica.

Reklama

To instrument, który Andrzeja Sobolewskiego przeistoczył w dziada Jędrzeja z Sawina.  

Poeta, pieśniarz, dziad

Andrzej "Sobol" Sobolewski to poeta i pieśniarz z Sawina. Polecamy jego teledysk z piosenką "Deszcz" nagrany przez Studio Cyców. W swojej współczesnej wersji Andrzej Sobolewski śpiewa i gra na gitarze. Ubrany w marynarkę.  

W cyklu rozmów Studia Cyców pojawia się w chłopskiej sukmanie, z lirą korbową. Tak, jak w sierpniu wystąpił na I Festiwalu Kultury Wsi Polskiej Dożynkowo Cyców 2021, gdzie zdobył I miejsce w kategorii solistów.  

- Jam Jędrzej z Sawina, dziad z lirą korbową – przedstawia się bohater spotkania. -  Ta lira to model dziadowski, najprostszy jaki może być. Pudło rezonansowe, trzy struny i koło, które robi za smyk.

Jak lira brzmi i jak Jędrzej śpiewa – o tym nie przeczytacie. Trzeba posłuchać i zobaczyć:

Gwiazda w walizce na korbkę

Gwiazdą programu – Jędrzej z Sawina i Kamil Rak, prowadzący rozmowę i Studio Cyców instruktor nauki gry na instrumentach w Gminnym Domu Kultury – uczynili podczas tej rozmowy właśnie lirę korbową.

Jak słyszymy, odtworzenie i wykonanie instrumentu - czego podjął się tylko jeden lutnik, z Białegostoku - było "dopiero początkiem schodów".

- Oj, jak ja się pomyliłem... Strasznie mocno się pomyliłem – śmieje się Jędrzej z Sawina.  - Nie jest to lekki instrument do opanowania, a z początku wydawało mi się to prostą sprawą... Od dwóch lat do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów. Dopiero od niedawna zaczyna brzmieć tak, że zaczyna mi to sprawiać przyjemność.

Między Wiedźminem a Konopnicką 

- Co na takim instrumencie można wygrywać? – pyta Kamil Rak, podkreślając transowy dźwięk liry. - Moje pierwsze skojarzenie to "Wiedźmin" i tego typu gry.

- Polki na tym nie zagrasz, ani oberka czy mazurka – mówi Jędrzej z Sawina - zagrasz  lirycznie, jak wskazuje sama nazwa instrumentu, który w średniowieczu zastępował w kościołach organy. 

 Nie wiadomo mu o innych lirnikach na ścianie wschodniej: - Chyba jako jedyny bawię się tym instrumentem.

 

Cały wywiad:

Grała na niej Metallica

Lira korbowa – instrument smyczkowy mający najczęściej od 3 do 8 strun, podczas gry w pozycji siedzącej trzymany na kolanach. Prawa dłoń kręci korbą, lewa naciska od dołu klawisze melodyczne. Korba jest połączona z kołem, które obracając się pociera struny tak, jak w innych instrumentach smyczek. Była instrumentem popularnym w muzyce średniowiecza i renesansu. Pierwszą jej formę, zwaną organistrum ze względu na duże rozmiary, obsługiwały dwie osoby. Była instrumentem popularnym szczególnie wśród wędrownych pieśniarzy. W XVII-XVIII w. modna wśród arystokratów, zwłaszcza we Francji. W różnych krajach budowana w odmiennych formach, na ziemiach Polski i Ukrainy typowy wariant przypominał kształtem futerał skrzypiec. 

 W "Weselu" Wyspiańskiego z lirą korbową pojawia się Wernyhora. W muzyce współczesnej instrument wykorzystują m.in. zespoły folkowe, folkmetalowe i folkrockowe. Na lirze korbowej grał Brendan Perry z Dead Can Dance. Instrument gra główną linię w utworze "Low Man`s Lyric" Metalliki (źródło - Wikipedia).  

Studio Cyców jest częścią Gminnego Domu Kultury w Cycowie.
W cyklu rozmów prezentowało już m.in. wywiad z piłkarzem Górnika Leandro Messiasem dos Santosem czy Człowiekiem Medialnym. Wywiady przeprowadza Kamil Rak.
Studio regularnie prezentuje materiały z nagraniami śpiewających i grających mieszkańców nie tylko z gm. Cyców, podopiecznych GDK czy wideoklipy artystów nagrodzonych podczas gminnych konkursów. Do obejrzenia - na kanale "Studio Cyców" w serwisie YouTube. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy