Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych przy kościele św. Barbary w Łęcznej. Sztandary wprowadzono do kościoła, gdzie uczniowie Zespołu Szkół Górniczych zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną.
Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Plac Powstań Narodowych, prowadzeni przez motocyklistów grupy Patria i muzyków Zakładowej Orkiestry Górniczej LW Bogdanka.
Na placu zebrani wysłuchali wystąpień okolicznościowych.
Starosta Daniel Słowik zakończył swoje przemówienie słowami Wincentego Witosa: „A Polska winna trwać wiecznie”. Przewodniczący Rady Powiatu, Teodor Kosiarski, odczytał odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Święta Niepodległości.
O historii zebranym opowiedziała dr Monika Bogusz, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej. Przypomniała ona o udziale mieszkańców powiatu w wydarzeniach, które pozwoliły Polsce odzyskać niepodległość 106 lat temu.
11 listopada 1918 r. to symbol odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Tego dnia Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a rozejm w Compiègne oznaczał klęskę Niemiec. I teraz to wydarzenie to upamiętniamy jako Święto Niepodległości.
Jednak wcześniejsze lata to tragedia I wojny światowej, która nie ominęła ziemi łęczyńskiej. Tu też toczyły się powojenne walki o granicę Rzeczpospolitej, m.in. bitwa pod Cycowem w 1920 r., gdzie udało się zatrzymać marsz bolszewików na Lublin.
- Wielka Wojna na nasze tereny wkroczyła w 1915 roku. W czerwcu wycofujące się wojska rosyjskie zagrabiły dzwony w kościołach w Łęcznej i Puchaczowie oraz wyposażenie przemysłowe i zapasy magazynowe w milejowskiej cukrowni. Mieszkańców dotknęły wysiedlenia oraz przymusowe pobory do zaborczych armii. W ich wyniku Łęczna utraciła ponad 40 procent ludności - mówiła dr Monika Bogusz.
- Na przełomie lipca sierpnia 1915 roku przez tereny obecnego powiatu łęczyńskiego przetaczał się front austriacko-rosyjski. Zażarte walki toczyły się w Maryniowie, Łańcuchowie, Ciechankach, Jasieńcu, Łysołach, Charlężu, Zawiepszycach, Cycowie oraz Dratowie, gdzie tamtejsza Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy służyła jako szpital polowy - dodała.
Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, a ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary, poprowadził modlitwę. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem bohaterów walk o wolność Polski, a honorową wartę pełnili żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W tym roku po raz pierwszy w obchodach wzięli udział członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Milejowa. Wyróżniali się też uczestnicy w historycznych strojach ze Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej i Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach, którzy oddali salwę honorową na zakończenie wydarzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.