- Eryku, na drugą stronę przekręć te rzeczy. Kieszenie sprawdzałeś? – dopytuje pani Gosia.
Eryk słucha wskazówek i pakuje kolejne ubrania do pralki. - Może tak nie zwijaj, zostaw luźno – podpowiada jeszcze asystentka.
Niespełna 30-letni mężczyzna cierpliwie dostosuje się do wskazówek. Podpowiedzi są bardzo ważne, jednak Małgorzata Włodarczyk nie wyręcza Eryka w jego codziennych pracach, ogranicza się do wskazówek, żeby on sam wyrobił w sobie nawyki, które w przyszłości mogą zaowocować życiem na własną rękę.
Małgorzata Włodarczyk jest asystentką osoby niepełnosprawnej w projekcie "Nowa jakość życia", w którym ostatnim punktem jest zakwaterowanie uczestników projektu w mieszkaniach treningowych na dziewięć miesięcy.
Przed chwilą pani Gosia przypomniała niespełna 30-letniemu mężczyźnie, by zgasił światło wychodząc z pokoju. Wciąż pracuje też m.in. nad jego higieną snu, bo Eryk w swoim domu rodzinnym miał nawyk przesiadywania do późna w nocy. Ale mając teraz określone godziny śniadania, sam zaczyna wcześniej kłaść się do łóżka. A jak tego nie zrobi, to już wie, że będzie niewyspany, jak dzisiaj.
Biorą spawy w swoje ręce
Tak dzień rozpoczął drugi w powiecie łęczyńskim lokator mieszkania treningowego, które powstało w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej. Eryka i pracowników ŚDS-u odwiedziliśmy w środę, 13 października.
Jak opowiada Eryk sam musi teraz pamiętać nie tylko o praniu, ale też m.in. zakupach czy o przygotowaniu posiłku. A do tej pory nie miał takich obowiązków.
(...)
POZOSTAŁO 80 PROC. TEKSTU
Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.