- W okolicach Dużej Synagogi w Łęcznej leży około 1000 ciał Żydów. Ci ludzie nigdy nie mieli swojego nagrobka. Po 80 latach przygotowujemy dla nich macewę – mówi Iwona Hermon z Fundacji Zapomniane.
Fundacja ta razem z miejską biblioteką mieszczącą się w budynku Małej Synagogi do upamiętniających działań zaprosiła młodzież.
Uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej uporządkowali już teren wokół łęczyńskiej synagogi i pod okiem architekta krajobrazu zasadzili tam rośliny.
W sali bibliotecznej odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie wykonali własnoręczne odlewy kamieni. Zostaną one wykorzystane we wtorek, 7 listopada podczas uroczystości odsłonięcia pomnika przy synagodze upamiętniającego ofiary hitlerowskiej zagłady.
- W tradycji żydowskiej odwiedzając nagrobki – macewy kładziemy na nich kamienie. Taki sposób upamiętnienia osoby zmarłej to dobry uczynek, czyli tzw. micwa – wyjaśnia Iwona Hermon.
Fundacji Zapomniane udało się dotrzeć do 230 personaliów Żydów, którzy zginęli w egzekucjach w Łęcznej.
7 listopada będzie zatem odsłonięta także szklana płyta z imionami i nazwiskami zamordowanych. Na uroczystości ma pojawić się m.in. naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich, lubelski biskup pomocniczy senior Mieczysław Cisło, rodziny z żydowskiej gminy w Lublinie.
- Podczas uroczystości uczcimy pamięć około 1000 mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli II RP, a także Żydów czeskich, słowackich i niemieckich, więźniów łęczyńskiego getta brutalnie zamordowanych jesienią 1942 r. i pochowanych w pobliżu łęczyńskiej synagogi - mówi Iwona Hermon.
Uroczystość upamiętniająca jest efektem współpracy z Gminą Łęczna, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej oraz Szkołą Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
Wszystkie zdjęcia: MGBP w Łęcznej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.