reklama
reklama

Uruchomili najdłuższą ścianę w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

Uruchomili najdłuższą ścianę w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego - Zdjęcie główne

Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym. | foto LW Bogdanka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Kolejny rekord lubelskiej kopalni: aż 380 metrów długości, czyli obszaru pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi ma ściana 1/IV/391 uruchomiona w poniedziałek o ósmej rano w polu wydobywczym Bogdanka.
reklama

Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym.

- Jej miąższość (grubość pokładu) szacowana jest na ok. 2,8 m. Rekordowa ściana zlokalizowana jest w polu wydobywczym Bogdanka, na głębokości 1020 metrów pod ziemią. Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy – wylicza Adam Partyka, zastępca prezesa LW Bogdanka ds. pracowniczych i społecznych.

- Na szczególne wyróżnienie zasługuje imponująca długość tej ściany, tj. aż 380 metrów. Bazując na tym parametrze, ściana 1/IV/391 jest nie tylko najdłuższą ścianą w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Bardzo dziękuję naszej załodze za gotowość i zrealizowanie tak ambitnego celu - mówi prezes LWB Kasjan Wyligała.

I przypomina, że kopalnia ustaliła plan produkcyjny na 2024 rok na około 9 mln ton węgla i w pełni realizuje swoją strategię opartą na miksie 3-4 ścian. A nowa ściana daje możliwość elastycznego planowania ruchu.

Z kolei Artur Wasilewski, zastępca prezesa LWB ds. ekonomiczno-finansowych podkreśla, że uruchomienie nowej ściany to bardzo dobra informacja z punktu widzenia ekonomicznego.

- Duża miąższość, połączona z rekordową długością ściany, zapewnia wysoką wydajność i efektywność ekonomiczną, co bezpośrednio przełoży się na planowany niski jednostkowy koszt wydobycia dla tej ściany. To niezwykle ważne w obecnej sytuacji rynkowej, gdzie obserwujemy zmniejszony popyt i spadki cen wobec sytuacji sprzed roku - mówi Artur Wasilewski.W terminologii górniczej, długość ściany w kopalni jest to obszar pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi, w którym eksploatuje się pokład węgla. Z kolei wybieg ściany to obszar w głąb górotworu, który przeznaczony jest do eksploatacji dla danej ściany wydobywczej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama