Hubert Znajomski od dziecka mieszka nieopodal Rynku II, którego rewitalizacja zakończyła się pod koniec 2022 r. W upalny wtorek, 16 lipca udał się na ten duży plac... z patelnią.
- Postanowiłem usmażyć jajecznicę. Robię to jako forma protestu przeciwko betonozie, która dotyka łęczyńskie Stare Miasto – relacjonował Hubert Znajomski na swoim blogu uwielbiampandy.blogspot.com. - Będę tu siedział i czekał na ostateczny wynik. Jak myślicie ile będzie się smażyć? Temperatura powietrza wynosi 32 stopnie Celsjusza – dodał.
I na kolejnych zdjęciach pokazywał, co się dzieje z rozbitym jajkiem na środku rozgrzanego placu. A białko ścięło się już po kwadransie.
- Po godzinie i 10 minutach wyszło coś takiego. Część wyschła na wiór. Ja już wracam do domu, bo cienia w pobliżu żadnego i umieram z pragnienia, dziękuję za odwiedziny! - zakończył swoją relację.
Łęczyński aktywista wybrał taką formę protestu inspirując się Mistrzostwami Polski w gotowaniu na betonie, które zaplanowano w ten weekend na równie wybetonowanym Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Hubert Znajomski to samo zrobił wcześniej, w Łęcznej.
- Ciężko było wytrzymać ten niedługi czas na wybetonowanym Rynku II. Nie ma tam żadnego cienia, a ja zapomniałem o kremie z filtrem. Byłem w krótkim rękawku i sparzyłem skórę. Przestało mnie boleć dopiero po kilku dniach – opowiada aktywista.
Jak mówi nieraz słyszał, jak mieszkańcy ten rynek nazywają „betonową pustynią”, a w miejskich konsultacjach opisują jako „wyspa ciepła”.
Hubert Znajomski z nostalgią wspomina czas, gdy jako dziecko bawił się na Rynku II. Bo chociaż drogi i chodniki były nierówne, to można tam było odpocząć w cieniu drzew.
- W tym cieniu był plac zabaw, gdzie uwielbiałem się bawić. Tam też nauczyłem się jeździć na rowerze i wspinałem po drzewach, po których zostało tylko wspomnienie – kończy Hubert Znajomski.
A dzisiaj (20 lipca) usmażył on kolejne jajko na Rynku II. Tym razem przed kamerą TVN, bo ta stacja pokazała to w programie informacyjnym "Fakty" w materiale o ociepleniu klimatu.
Przypomnijmy, że rewitalizację Starego Miasta zrealizował Urząd Miejski w Łęcznej.
- Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej była szeroko konsultowana z mieszkańcami, którzy wypowiadali się na każdym etapie przedsięwzięcia i podczas planowania nie mieli zastrzeżeń co do odtworzenia dużego placu na Rynku II. Plansza z koncepcją jego rewitalizacji wisiała w urzędzie przez lata – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik łęczyńskiego ratusza.
- Nad projektem pracowano już kilkanaście lat temu i niestety moda na takie otwarte place panowała wtedy w całej Polsce. Zaproponowaliśmy dwie koncepcje, ale ówczesny wojewódzki konserwator zabytków wybrał tę z mniejszą ilością zieleni, aby przywrócić Rynkowi II dawny historyczny charakter, czyli dużą otwartą powierzchnię. Myślę, że gdyby projekt powstał dzisiaj, kiedy mamy większą świadomość zmian klimatycznych, Rynek II wyglądałby inaczej – przyznaje rzecznik, podkreślając, że podczas rewitalizacji Starego Miasta w różnych miejscach nasadzono bardzo dużo drzew.
- Nie odżegnujemy się też od tego, by zazielenić Rynek II. Jeśli tylko pojawią się na to środki, będziemy z nich korzystać – zapewnia Grzegorz Kuczyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.