Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele. Następnie uczestnicy dożynek przeszli w brawnym korowodzie na targowisko „Mój rynek”, gdzie odbywa się dalsza część imprezy.
Wczesna wiosna i upały
Rolnikom za całoroczny trud dziękowała m.in. wójt gminy Cyców Marta Kociuba.- Oto stoi przed nami pachnący wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dorastały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar – mówiła pani wójt.
- Doceniamy jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały tegoroczne żniwa. Rolnicy zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury. W bieżącym roku wczesna wiosna i suche lato skutecznie hamowały wzrost roślin. Jednak z tych zbiorów, ze zboża z naszych pól został wypieczony nasz powszedni chleb – dodała.
O tym, że pogoda w tym roku rolnikom nie dopisywała mówiła również przewodnicząca rady gminy Sylwia Delekta-Prokopiuk. - Miejmy nadzieję, że prognozowany w następnym tygodniu deszcz przyniesie ulgę i rzeczywiście te plony będą mogły rozpocząć swoje kiełkowanie na następny rok – mówiła przewodnicząca.
Starostowie dożynek mają 150 zwierząt
Na deszcz czekają m.in. starostowie dożynek w Cycowie, państwo Justyna i Kamil Tomala z Bekieszy, którzy gospodarują na 100 hektarach. Mają 150 zwierząt, w tym około 60 krów i bydło opasowe hodowane na mięso.- Zajmujemy się produkcją mleczną i mięsną. Jest to ciężki kawałek chleba, ale gdybyśmy tego nie lubili, to by nas tutaj nie było – przyznaje pani Justyna.
- Człowiek zrobi wszystko dobrze, ale jak pogoda nie dopisze, to nasze starania i tak pójdą na marne. Jest przyśpieszona wegetacja, pogłębia się susza, jak to się nie zmieni to będzie ciężko – dodaje pan Kamil.
Państwo starostwie są dumni ze swojego 18-letniego syna, który przyucza się do prowadzenia gospodarstwa.
- Bardzo dużo nam pomaga. Inwestujemy z myślą o nim – przyznają rolnicy z Bekieszy.
Te wieńce to prawdziwe dzieła sztuki
Nie byłoby święta plonów bez wieńców dożynkowych. Przygotowały je cztery Koła Gospodyń Wiejskich.Gospodynie z Bekieszy wykonały sześcioramienną koronę wykonaną na szkielecie pałąkowym zakończonym krzyżem. Ich wieniec wypleciony został z różnych rodzajów zbóż, nasion, kwiatów suszonych ozdobiony żywymi kwiatami.
KGW w Cycowie przygotowało wieniec w kształcie korony, wykonany z różnego rodzaju zbóż, ozdobiony kwiatami i ziołami.
Nowoczesny wieniec zaprezentowało KGW w Małkowie – przedstawia dwa konie w zaprzęgu ciągnące konną kopaczkę do ziemniaków. Konie zostały wykonane z ziaren zbóż a pozostała część wykonana z kłosów i suszonych ziół. Całość ozdobiona jest wstążkami.
Z kolei tematem wieńca KGW w Głębokiem są barwne plony z pól i ogrodów. Wieniec wypleciony został ze zbóż i innych roślin. Podstawa wieńca wyłożona jest jutą. Wieniec wypełniony został świeżymi kwiatami a w centralnym miejscu umieszczona jest figurka Matki Boskiej.
Dalszy program dożynek
od godz. 13:00 trwa III Festiwal Kultury Wsi Polskiej "Dożynkowo" Cyców 2024 (prezentacje kapel i śpiewaków ludowych)16:30 - ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych
17:00 - biesiada z zespołem"AS"
17:30 - ogłoszenie wyników festiwalu, wręczenie nagród laureatom
18:00 - koncert gwiazdy dożynek – zespół Alvaryo
Wydarzeniu towarzyszyć będzie degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich gminy Cyców, strefa dziecka, "żywiołowe animacje".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.