reklama
reklama

W powiecie łęczyńskim zatrzęsła się ziemia. Bogdanka: „Monitorujemy sytuację sejsmiczną”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W powiecie łęczyńskim zatrzęsła się ziemia. Bogdanka: „Monitorujemy sytuację sejsmiczną” - Zdjęcie główne

Tego typu wstrząsy są normą w rejonach, w których prowadzona jest działalność górnicza

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieSpółka Lubelski Węgiel Bogdanka potwierdza, że w nocy z 27 na 28 grudnia zarejestrowano serię kilku wstrząsów sejsmicznych, które były odczuwalne na terenie zakładu górniczego, jednak nie wpłynęły na jego funkcjonowanie ani bezpieczeństwo pracy - podkreśla biuro prasowe kopalni.
reklama

„System monitoringu sejsmicznego LW Bogdanka zarejestrował wstrząs o godzinie 1:07 jako drugi najsilniejszy w 2024 roku, zgodnie ze skalą GSIS (Górnicza Skala Intensywności Sejsmicznej) był on klasyfikowany jako „0” czyli niepowodujący szkód. Kopalnia dysponuje 10 stanowiskami pomiarowymi na powierzchni, z których pięć odnotowało zdarzenie” - poinformowało biuro prasowe LW Bogdanka. I dodaje, że tego typu wstrząsy są normą w rejonach, w których prowadzona jest działalność górnicza.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologicznego (EMSC) przekazało, że były to wstrząsy o amplitudzie 2.9, a hipocentrum znajdowało się pod jeziorem Nadrybie w gminie Puchaczów, na głębokości 5 km.

reklama

Trzęsienia ziemi o magnitudzie poniżej 3.0 w skali Richtera są klasyfikowane jako mikrowstrząsy i zwykle są ledwo odczuwalne lub całkowicie niezauważalne przez ludzi. Przy tak słabych wstrząsach również budynki nie są narażone na uszkodzenia.

Bogdanka podkreśla, że od lat prowadzi systematyczny monitoring i analizę zjawisk sejsmicznych na terenie działalności. Spółka współpracuje z odpowiednimi instytucjami i regularnie informuje lokalne samorządy o obszarach, gdzie sejsmiczność górotworu może być silniej odczuwalna. Ostatnie wstrząsy miały miejsce dokładnie w regionie wskazanym na mapie przedstawionej 17 grudnia podczas spotkania Zespołu Porozumiewawczego z udziałem przedstawicieli samorządów oraz Okręgowego Urzędu Górniczego.

reklama

„Zapewniamy, że bezpieczeństwo pracowników, infrastruktury oraz otoczenia lokalnego pozostaje naszym priorytetem. LW Bogdanka prowadzi szczegółowe analizy każdego zdarzenia sejsmicznego i pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi służbami, aby minimalizować potencjalne ryzyko i dostarczać rzetelne informacje' - zapewnia biuro prasowe.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama