reklama
reklama

"Niewinny" spoczął na cmentarzu w Rogóźnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieUrodzony w Dratowie żołnierz podziemia antykomunistycznego Stanisław Marciniak, ps. "Niewinny" wrócił na ziemię łęczyńską.
reklama

Szczątki Stanisława Marciniaka odkryto w listopadzie 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

Pogrzeb żołnierza odbył się w środę, 20 marca w kościele św. Wawrzyńca w Rogóźnie. "Niewinny" spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu w tej miejscowości.

Stanisław Marciniak urodził się 1 sierpnia 1915 r. w Dratowie. W okresie niemieckiej okupacji był żołnierzem Batalionów Chłopskich na placówce w Abramowie. 

Po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni. Dołączył do organizacji Wolność i Niezawisłość. Początkowo, od stycznia 1946 r. był członkiem oddziału Józefa Struga "Ordona".

Za swoją działalność konspiracyjną był poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. 

reklama

- Został aresztowany 6 października 1951 r. w wyniku obławy zorganizowanej przez UB-KBW w kolonii Zbereże nad Bugiem i przewieziony do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie. Stamtąd został przeniesiony do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie, a następnie osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie – informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Został skazany na karę śmierci, którą wykonano 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

źródło: IPN

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama