reklama
reklama

Wielu ojców powiatu łęczyńskiego. Który więcej się napracował?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielu ojców powiatu łęczyńskiego. Który więcej się napracował?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieKto jest ojcem powiatu? Były burmistrz Jerzy Blicharski do dziś spiera się o to z ówczesnym działaczem związkowym Janem Andrzejkiewiczem.
reklama

Samorząd powiatu łęczyńskiego rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1999 r. Choć od tego czasu minęły już 22 lata, kulisy powstania naszego powiatu nadal budzą emocje u ówczesnych włodarzy.

 

Ta wypowiedź wywołała burzę

W październiku 2019 r. przed starostwem odbyły się obchody 20-lecia powiatu łęczyńskiego, w czasie których przemawiał m.in. Jerzy Blicharski, burmistrz Łęcznej w latach 1992-2000. Jego słowa wywołały spór o historię powstania naszego powiatu.

reklama

Wypowiedzi Blicharskiego nie mógł słuchać ze spokojem m.in. Henryk Gański, starosta łęczyński w latach 1998-2002. – Ludzie patrzyli na mnie, czy zaraz wstanę i zacznę mówić – wspomina pierwszy starosta łęczyński rządzący pełną kadencję.  

Wróćmy zatem do wypowiedzi byłego burmistrza. - Drodzy i kochani mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego. Mam prawo was tak nazywać, bo dla waszych potrzeb podjąłem starania o utworzenie powiatu w Łęcznej – zaczął Jerzy Blicharski.

reklama

Były burmistrz podkreślał, że to na jego wniosek zarząd Łęcznej podjął uchwałę o utworzeniu powiatu, co razem z podobną uchwałą rady gminy dało mu upoważnienie do "podjęcia działań w tym zakresie".

Blicharski mówił o rozmowach z gminami, które weszły w skład tworzonego powiatu. – Zwróciliśmy się z prośbą do gminy Cyców, bo ona nie była jakby w naszym obszarze działania. Była bardziej ukierunkowana na Chełm. I bardzo dobrze, że znaleźliśmy tam zrozumienie i gmina Cyców wzmocniła nas, i było nam o wiele łatwiej – wspominał Blicharski.

reklama

Blicharski: Minister podpisał w mojej obecności

Były burmistrz mówił także o rozmowach z dwoma wojewodami i o "orędowniku powiatu w Łęcznej", zmarłym metropolicie ks. Bolesławie Pylaku. – Trzeba było szukać innych wspierających. Znaczącym, liczącym się, była kopalnia węgla kamiennego w Bogdance – wspominał Blicharski.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama