reklama
reklama

Wiwat maj, trzeci maj! Uroczystości w Łęcznej (DUŻO ZDJĘĆ)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieW czasie dzisiejszego święta dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej zatańczyły poloneza na placu Kościuszki. Nie zabrakło tez orkiestry górniczej, która zagrała m. in. wiązankę utworów patriotycznych. W czasie przemówień podkreślano rolę pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji 3 Maja.
reklama

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Po jej zakończeniu, przy dźwiękach Zakładowej Orkiestry Górniczej LW Bogdanka, uczestnicy obchodów przeszli uroczyście na plac Kościuszki.

Tam poloneza zatańczyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej, a następnie zaprezentowały występ słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej, przypominając o „mądrych głowach”, które spisały i uchwaliły Konstytucję 3 Maja 1791 roku, będącą pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie.

W czasie przemówień burmistrz Leszek Włodarski mówił, że Konstytucja 3 Maja powinna być dla nas przykładem troski o dobro wspólne.

- Majowa Konstytucja gruntownie zmieniła ustrój Rzeczpospolitej, dając podwaliny pod przemiany ustrojowe, które mogły ocalić polską państwowość i suwerenność – podkreślał burmistrz Leszek Włodarski. - Niestety po 14 miesiącach obowiązywania Konstytucja została obalona przez konfederację targowicką i zbrojną interwencję Rosji – dodał.

reklama

Głos zabrał także starosta Krzysztof Niewiadomski. - Konstytucja 3 Maja była aktem niezwykłej odwagi i dalekowzroczności, była ona wyrazem do stworzenia silnego i nowoczesnego państw, które szanuje prawa swoich obywateli, zapewnia im bezpieczeństwo i dobrobyt– przypominał starosta.

- Pamiętajmy, że wolność i demokracja nie są danymi nam raz na zawsze, ale wymagają ciągłej troski i pielęgnacji – dodał.

Z tymi słowami zgodził się Daniel Słowik, nowo wybrany radny powiatu łęczyńskiego, który na uroczystości reprezentował ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana. - Można dodać, że te wartości są dla nas zadane i są dla nas zbiorowym obowiązkiem – powiedział Daniel Słowik, który w „dzisiejszych niespokojnych czasach” podkreślał wagę słów Wincentego Witosa: „A Polska winna trwać wiecznie”.

reklama

Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama