Sukcesów w nauce zgromadzonym w hali sportowej uczniom życzyli m.in. wiceministra edukacji Joanna Mucha, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, lubelski kurator oświaty Tomasz Szabłowski i samorządowcy.
- Szkoła to nie jest tylko i wyłącznie nauka, ponieważ w szkole nawiązuje się pierwsze relacje, zdobywa kompetencje społeczne, dzieciaki nawiązują pierwsze znajomości, sojusze i często osoby w moim wieku i starsze mówią „teraz to dzieci mają łatwo, bo wszystko mają w komputerze, bo jest internet, wiedza jest dużo bardziej dostępna – podkreślał wojewoda Krzysztof Komorski.
- Otóż nie, ja chciałem powiedzieć, że dzieci dzisiaj mają co najmniej dwa razy ciężej, chociażby z tego powodu, że z jednej strony jesteście tutaj z nami w tej rzeczywistości, którą widzimy na tej sali gimnastycznej, ale jest jeszcze druga rzeczywistość, dużo bardziej brutalna i nieokiełzana, w kieszeniach – w telefonach, internecie – dodał.
I wyjaśnił: - Na Instagramie wszyscy muszą być piękni, mieć bardzo dużo lajków, na Facebooku mieć trzeba strasznie dużo znajomych, żadnych negatywnych komentarzy i to jest, proszę państwa, bardzo ciężkie do ogarnięcia, to jest ciężkie do ogarnięcia dla dorosłego, a co mówić o dzieciach? - dodał.
O tym, że polska szkoła musi się zmienić podkreślała w Ludwinie wiceministra edukacji Joanna Mucha.
- Technologie cyfrowe, które opanowały funkcjonowanie naszych dzieci sprawiły, że polska szkoła musi zacząć uczyć w zupełnie inny sposób. Bo jeśli dzisiaj każdą sprawę, każdą rzecz można w ciągu kilku sekund znaleźć i sprawdzić w telefonie komórkowym, to oznacza, że sposób uczenia musi bardzo głęboko zostać zmieniony, a cóż dopiero wydarzy się, kiedy do naszego powszechnego użycia wejdzie sztuczna inteligencja – mówiła wiceministra Mucha.
- Dlatego to, czego musimy uczyć nasze dzieci to kreatywność, bo walutą przyszłości jest talent. Dzisiaj jest trochę tak, że polska szkoła uczy wszystkich wszystkiego w taki sam sposób. Zadaniem naszej szkoły jest taka zmiana, która sprawi, że zamiast uczyć wszystkich wszystkiego w taki sam sposób będziemy szukali talentów i starali się je szlifować, rozwijać, żeby były tymi wielkimi skrzydłami, które poniosą nas w przyszłość – dodała.
Jak stwierdziła wiceministra, dzisiaj nauka nie powinna polegać jedynie na dostarczaniu wiedzy, tylko nauczaniu umiejętności poszukiwania, selekcji i krytycznego spojrzenia na informacje.
Joanna Mucha powiedziała też, że polska szkoła powinna uczyć dzieci i młodzież empatii. - To tak rzadko wymieniana kompetencja przyszłości, ale empatia jest jedną z najważniejszych rzeczy, która będzie liczyła się w naszym przyszłym społeczeństwie. Pomyślmy o tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, że jest wśród nas coraz więcej osób z niepełnosprawnościami, coraz więcej osób neuroróżnorodnych, które potrzebują różnorodnego wsparcia – stwierdziła wiceministra Mucha.
Podkreśliła również wagę pracy projektowej, pracy w grupie, edukacji obywatelskiej („w taki sposób, który sprawi dzieci będą chciały włączać się w działalność społeczną”), edukacji zdrowotnej i klimatycznej.
Na koniec uroczystości dzieci z gminy Ludwin przedstawiły część artystyczną przygotowaną przez Paulinę Sokołowską.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.