Reklama

Reklama

Nie będą już ścigać wójta Milejowa za przekazanie Poczcie Polskiej danych wyborców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie będą już ścigać wójta Milejowa za przekazanie Poczcie Polskiej danych wyborców - Zdjęcie główne

Tomasz Suryś, wójt gminy Milejów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Ta sprawa ciągnęła się od 2020 r., kiedy rządzący przygotowywali tzw. wybory kopertowe i namawiali samorządowców do udostępniania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Te dane udostępnił m. in. wójt gminy Milejów, co później okazało się bezprawne. Przez to Tomasz Suryś musiał tłumaczyć się prokuraturze, która jednak teraz, na podstawie ustawy abolicyjnej, umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Reklama

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., czyli w czasie pandemii covid-19. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego rządzący postanowili przeprowadzić głosowanie wyłącznie drogą korespondencyjną.

Wydrukowali pakiety, samorządowcy przekazywali dane

Za przeprowadzenie tzw. wyborów kopertowych odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ostatecznie ustawa w sprawie przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory przesunięto.

Wcześniej jednak za prawie 70 mln zł wydrukowane zostały m. in. pakiety wyborcze, które dostarczyć miała Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

- Na 2477 gmin w Polsce dane Poczcie Polskiej przekazało 397 gmin – poinformowało Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które składało zawiadomienia do prokuratury sprawie przekroczeń uprawnień przez samorządowców.

Jedno dotyczyło Tomasza Surysia, wójta gminy Milejów, który również dane Poczcie Polskiej udostępnił.  Było to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień poprzez przekazanie danych osobowych wyborców z terenu gminy Milejów Poczcie Polskiej.

Poczta nie była uprawniona

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Lublinie, która ustaliła, że 23 kwietnia 20202 r. Poczta Polska zwróciła się do wójta gminy Milejów o udostępnienie danych potrzebnych do przeprowadzenia wyborów. Przekazanie spisu wyborców polecił wójtowi jednocześnie wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Suryś przekazał więc te dane 28 kwietnia 2020 r.

Problem jednak w tym, że według stanu prawnego na ten dzień Poczta Polska nie była uprawniona do organizowania wyborów. - Takie uprawnienie uzyskała dopiero później, 9 maja 2020 r. - ustalili śledczy, którzy jednak nie będą dalej prowadzili tej sprawy.

22 grudnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę, która chroni wójtów, burmistrzów i prezydentów przed skutkami bezprawnego przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców w 2020 r.

Jako jednego z pierwszych samorządowców abolicja objęła wójta gminy Milejów, Tomasza Surysia.

Zatem w związku z ustawą abolicyjną 23 grudnia br. Prokuratura Rejonowa w Lublinie wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Milejów.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy