Bo samorządowcy muszą się doszkalać
Pelczarski przypomina też, że stałe doskonalenie umiejętności i kwalifikacji należy do służbowych obowiązków pracownika samorządowego, co także wynika wprost z ustawy.
To przepustka do państwowych spółek
Ale dzięki uzyskanemu za powiatowe środki dyplomowi Pelczarski nie tylko podniósł swoje umiejętności, które może wykorzystywać, zarządzając powiatem łęczyńskim. Okazuje się, że jest jeszcze jeden profit z tego tytułu, bo właśnie dyplom MBA na Collegium Humanum Pelczarski zapisał w swoim CV, gdy ubiegał się o posadę w radzie nadzorczej państwowej spółki Pałac Saski, powołanej do odbudowy gmachu zburzonego w 1944 r. przez Niemców.
Pelczarski zasiadł w radzie nadzorczej tej spółki w grudniu 2021 r., czyli w tym samym roku, w którym skończył opłacone przez powiat studia.
"Kandydat oświadczył w złożonym CV, że uzyskał uprawnienia do zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki Skarbu Państwa na podstawie dyplomu ukończenia studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA)" - poinformowała nas Izabela Jaworska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem założycielskim spółki Pałac Saski.
Michała Pelczarskiego do rady nadzorczej spółki Pałac Saski powołał minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek ministra finansów, którego przedstawiciel poinformował "Wspólnotę", że właśnie uzyskany w 2021 r. dyplom w Collegium Humanum uprawnił Pelczarskiego do zasiadania w państwowych spółkach.
"Informuję, że osoba wskazana we wniosku (Michał Pelczarski – przyp. KK) spełnia wymagania wskazane w akcie założycielskim, tj. posiada wykształcenie wyższe, ponad pięcioletni okres zatrudnienia (na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, wyboru) oraz ukończyła studia podyplomowe Executive Master of Business Administration (EMBA, 2020-2021) na Collegium Humanum – Szkoła Główna Menadżerska" – przekazała "Wspólnocie" Urszula Sojka, zastępczyni dyrektora biura ministra finansów.
A spółka Pałac Saski poinformowała nas, że Michał Pelczarski jako członek rady nadzorczej tej spółki od grudnia 2021 r. do maja 2023 r. zarobił już 74 tys. 864 zł (miesięcznie 4159 zł) brutto. Dodatkowo otrzymał w tym czasie jednokrotnie 351 zł brutto zwrotu kosztów podróży.
Collegium Humanum to prywatna warszawska uczelnia. Kojarzona jest z popularnym europosłem PiS Ryszardem Czarneckim, który jest honorowym profesorem tej uczelni i przewodniczącym konwentu Collegium Humanum.
Media piszą, że szkoła ta stała się w ostatnich latach trampoliną do spółek Skarbu Państwa, o czym świadczą już same tytuły artykułów na ten temat "Collegium Humanum: kuźnia kadr PiS" ("Polityka"), "Collegium Humanum. Szkoła Główna Spółek Skarbu Państwa" ("Newsweek").
Dziennikarze "Newsweeka" policzyli, że na liście "tłustych kotów" PiS, czyli osób powiązanych z partią rządzącą i zasiadających w zarządach państwowych spółek, jest około 50 absolwentów studiów MBA Collegium Humanum. Przypomnijmy, że lista "tłustych kotów" została przygotowana w 2021 roku przez partię PSL.
Wicestarosta: "Umiejętności wykorzystuję w codziennej pracy dla powiatu"
Spytaliśmy Michała Pelczarskiego, czy sfinansowane z budżetu powiatu łęczyńskiego studia podyplomowe Executive Master of Business Administration (EMBA) na Collegium Humanum – Szkoła Główna Menadżerska ukończył Pan po to, by móc zasiadać w spółce Skarbu Państwa?
Na to pytanie wicestarosta odpowiedział już po opublikowaniu naszego tekstu o jego studiach w papierowym wydaniu „Wspólnoty Łęczyńskiej”.
Michał Pelczarski: - Dziękuję za przesłanie informacji i za zainteresowane moją osobą, a pana pytanie traktowałem, jako żart, bo moją odpowiedź zawarł już pan w artykule, studia EMBA odbyłem po to, żeby podnieść swoje umiejętności i kompetencje, które wykorzystuję w codziennej pracy dla powiatu łęczyńskiego. Co chyba widać w postaci realizowanych inwestycji drogowych, remontów naszych budynków oświatowych, miejsc pracy w nowych jednostkach czy dziesiątakach milionów złotych pozyskanych podczas mojej pracy dla Powiatu, a to jeszcze nie koniec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.