reklama
reklama

Załoga Bogdanki zmniejszy się o 2 tysiące pracowników?

Opublikowano:
Autor:

Załoga Bogdanki zmniejszy się o 2 tysiące pracowników? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieTak powiedziała wiceprezes spółki Enea. Jej słowa spotkały się z ostrą reakcją związkowców z Lubelskiego Węgla Bogdanka, którzy zarzucają Dalidzie Gepfert demagogię i podważają tezę o braku chętnych do pracy.
reklama

W poniedziałek 3 marca na łamach portalu "Business Insider" ukazał się wywiad z Dalidą Gepfert, wiceprezes spółki Enea, o wymownym tytule "To demografia wymusi przejście na zieloną energię i atom".

Pytana o to jak transformacja energetyczna wpłynie na stan zatrudnienia w grupie, wiceprezes odpowiedziała: "W obszarach wydobycia i produkcji energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych w ciągu najbliższych lat nasza załoga w naturalny sposób zmniejszy się o ok. 3 tys. pracowników – 2 tys. pracowników w Bogdance i ok. 1 tys. w Elektrowniach w Kozienicach i w Połańcu" (cytat za "BI").

Dalida Gepfert dodała, że ten scenariusz wypełni się poprzez odejścia pracowników na emeryturę i niewypełnianie luki pokoleniowej.

Stwierdziła też, że młodzi ludzie nie są już teraz chętni do pracy takiej jak w kopalni, preferują pracę zdalną i zdigitalizowaną, unikając trybu trzyzmianowego oraz pracy w weekendy i święta.

reklama

Związkowcy: To czysta demagogia

Na słowa Dalidy Gepfert szybko zareagowali związkowcy z Lubelskiego Węgla Bogdanka, którzy wysłali pismo do zarządu Enei.

"Związki zawodowe z LWB są przekonane, że tego typu informacje to czysta demagogia i Pani Prezes ewidentnie mija się z prawdą. LWB jest na Lubelszczyźnie największym pracodawcą, problem z chętnymi do pracy nie występuje, w otoczeniu Spółki trudno jest znaleźć alternatywne miejsca pracy. Z tego powodu bezpodstawnym jest stawianie tezy, że w tym regionie będzie brakowało rąk do pracy" - piszą przedstawiciele wszystkich czterech organizacji pracowniczych działających w LWB (ZZ Górników, ZZ Kadra, NSZZ Solidarność, ZZ Przeróbka).

reklama

Przypomnijmy, że niepokój górników wzbudziła ogłoszona w listopadzie 2024 r. strategia Enei, zgodnie z którą do 2030 roku zmniejszy ona odbiór węgla z Bogdanki o połowę, a do 2035 roku niemal o dwie trzecie. Obecnie elektrownie Enei odbierają rocznie 7-8 mln ton węgla, a planują zejść do 2,3 mln ton za 10 lat. Zdaniem związkowców oznacza to stopniowe wygaszanie kopalni i redukcję miejsc pracy, dlatego uważają, że należy szukać innych rynków zbytu, poza Grupą Enea, m.in. zagranicznych, w tym Słowację.

W piśmie do zarządu Enei związkowcy przypominają, że ten temat podjęto w lutym na spotkaniu z przedstawicielami trzech ministerstw, które decydują o sprawach związanych z górnictwem.

Czy Enea jest zainteresowana sprzedażą węgla poza grupą?

"Obecni na sali przedstawiciele związków zawodowych oraz Zarządów Enei i LWB usłyszeli wypowiedź ministra Roberta Kropiwnickiego w sprawie możliwości sprzedaży węgla z Bogdanki poza GK. Pan wiceminister powiedział jasno: jeśli Bogdanka będzie miała takich odbiorców to niech sprzedaje" - piszą związkowcy.

reklama

"Dla Naszej Spółki, jej załogi i regionu jest to szansa na rozwój i miejsca pracy. Zwracamy się z pytaniem czy Enea jest zainteresowana sprzedażą węgla z LWB poza GK, czy prowadzi działania w tym kierunku, czy w tym temacie wspiera działania Zarządu LWB?" - pytają.

Przypominają też, że na tym samym spotkaniu ustalono, że do końca lutego powstanie zespół roboczy ds. transformacji energetycznej regionu.

Jego pierwsze posiedzenie odbędzie się 27 marca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo