Reklama

Reklama

Ponad 50 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w Międzyrzecu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: miedzyrzec.pl

Ponad 50 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w Międzyrzecu - Zdjęcie główne

foto miedzyrzec.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie - Uważam, że jesteśmy przygotowani najlepiej, jak potrafiliśmy - mówi dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie przed tygodniem edukację rozpoczęły trzy grupy ukraińskich dzieci.

Reklama

Do międzyrzeckich szkół chodzą już dzieci z ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną. Organizacja oddziałów dla kilkudziesięciu uczniów dosłownie w kilka dni była dla szkół nie lada wyzwaniem.

 

System dwutorowy

 

- Poruszamy się dwutorowo - informował dyrektor Wydziału Edukacji w międzyrzeckim Urzędzie Miasta Andrzej Mironiuk.

 

Pierwszy tor skierowany jest do dzieci ukraińskich, które posługują się językiem polskim w podstawowym stopniu. Oferta dla nich polega na przyjmowaniu ich do ogólnodostępnych klas, gdzie uczą się razem z dziećmi polskimi. Dzieci z Ukrainy mają zapewnioną pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz pomoc w nauce języka polskiego (3 dodatkowe godziny). Jak poinformował dyrektor Mironiuk, w czwartek, 17 marca, takich dzieci było w Międzyrzecu Podlaskim dziewięcioro - czworo w przedszkolach (dwoje w niepublicznym przedszkolu Akademia Uśmiechu, dwoje w Przedszkolu Samorządowym nr 3), pozostała piątka dzieci przyjęta została do Szkoły Podstawowej nr 3. Drugi tor natomiast dotyczy dzieci, które w ogóle nie potrafią się komunikować w języku polskim. Dla nich w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 stworzono trzy oddziały przygotowawcze dla trzech grup wiekowych, odpowiadających w polskim systemie edukacyjnym klasom 1-3, 4-6 i 7-8. Dzieci w tych oddziałach rozpoczęły zajęcia w poniedziałek, 21 marca. Miasto musiało zakupić z własnego budżetu brakujące ławki i krzesełka.

 

Stanęli na wysokości zadania

 

Jak nam powiedziała w piątek 18 marca dyrektor ZPO nr 1, naukę w tych trzech oddziałach miało rozpocząć 51 dzieci. Oprócz nauczycieli zatrudnieni zostali także asystenci nauczycieli pochodzenia ukraińskiego.

 

- Będą pełnić funkcję łącznika między nauczycielem a dziećmi oraz pomagać w adaptacji do warunków szkolnych - tłumaczy Andrzej Mironiuk.

W piątek po południu odbyło się spotkanie organizacyjne z rodzicami bądź prawnymi opiekunami ukraińskich dzieci.

- Nauczyciele wspaniale stanęli na wysokości zadania, bo nie ma programów nauczania dla oddziałów przygotowawczych - chwali dyrektor Wydziału Edukacji UM.

Pomoc zaoferowała Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Międzyrzecu Podlaskim. Spotkania z psychologiem będą się odbywać zależnie od potrzeb. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą uczęszczać do międzyrzeckich przedszkoli. Jak zapewniają władze miasta, w związku ze zmienionymi przepisami dotyczącymi limitów miejsc, przedszkola na terenie Międzyrzeca mogą jeszcze przyjąć 34 dzieci.

- Jesteśmy dosyć dobrze przygotowani na przyjęcie dzieci z Ukrainy - podsumował Andrzej Mironiuk.

Artykuł pochodzi z portalu miedzyrzec.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy