Reklama

Jak Zuzia pokonała słowiańskich wojów

Opublikowano:
Autor:

Jak Zuzia pokonała słowiańskich wojów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Strzelali z łuku, rozpalali ogień, uczyli się rytualnych tańców Słowian. Kilkadziesiąt osób spędziło pierwszy dzień majówki w Wólce Bieleckiej. 

1 maja rozpocząl się sezon w tutejszym grodzie „Choina-Horodyszcze”. Uczestnicy pikniku historycznego tak jak nasi przodkowie zebrali się najpierw na majdanie. Później udali się do słowiańskiego grodu, w którym zobaczyli między innymi ziemne umocnienia, miejsce kultu Świętowita, podgrodzie mieszkalne.

Przed zwiedzaniem uczestnicy posilili się zupą pokrzywową. Mogli poczuć się jak dawni Słowianie: rozpalali ogień nie tylko krzesiwem, ale też drzewem za pomocą łuku ogniowego, a także pocierając krzemień o kamień. Próbowali swych sił strzelając z łuku. Najmłodsi byli zdziwieni, że bałwan to dla Słowian bożek o dużej mocy. Na końcu organizatorzy przygotowali widowisko. 

Obiekty w Wólce Bieleckiej są rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska z pobliskiego Klarowa. W tym roku gród będzie rozbudowany. Jest już fosa, po której będą pływały łodzie klepkowe, powstanie cmentarzysko kurhanowe i półwysep wiedźmy, w planach jest budowa drewnianej wieży.     

Organizatorzy pikniku przygotowali zabawy dla dzieci. W jednej z nich małej Zuzi udało sie pokonać czterech potężnych rycerzy. Jak? Zobaczycie w krótkim filmiku na kanale Kogel Mogel.

Poniżej relacja z majówki w grodzie słowiańskim.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE