Uczestnicy wyruszyli spod historycznej obozowej bramy głównej z napisem „Arbeit macht frei”. Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, którego Żydzi używają podczas ważnych świąt. Kilka tysięcy osób maszerowało do byłego Auschwitz II-Birkenau, aby wejść na jego teren przez bramę główną, przez którą w 1944 r. przejeżdżały dziesiątki transportów z Żydami skazanymi na zagładę. Uczestnicy nieśli flagi krajów, z których się wywodzą. Najwięcej było barw Izraela. Wiele było również biało-czerwonych chorągwi.
Przechodząc między blokami obozu, uczniowie doświadczyli wielu uczuć m.in. smutek i wzruszenie. „Jak człowiek mógł zrobić tak wiele zła drugiemu człowiekowi? Dlaczego? Skąd aż tyle nienawiści? - to pytania, które towarzyszyły uczniom Gimnazjum nr 1.
Największe wrażenie na uczniach zrobiły nie tylko ekspozycje udostępnione w tym dniu do zwiedzania na terenie byłego obozu w Oświęcimiu, ale również tabliczki, które na torowisku Auschwitz II-Birkenau pozostawiali młodzi Żydzi. Można było na nich odczytać sentencje, a także nazwiska członków ich rodzin, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w byłym obozie koncentracyjnym.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Spotykają się z też rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Uczestniczyli w nich m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.
Tegoroczny Marsz Żywych odbył się 80 lat po uchwaleniu tzw. norymberskich ustaw rasowych, które stały się fundamentem antyżydowskiej polityki w Niemczech. W tym roku mija też 70 lat od zakończenia procesu norymberskiego, podczas którego osądzeni zostali niemieccy przywódcy odpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów.
Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1mln osób, z czego ok. 1 mln było Żydami, ok. 70 tys. Polakami, ponad 20 tys. Romami, ok. 15 tys. jeńcami sowieckimi oraz osobami innej narodowości.