Reklama

Matura z matematyki. Trudna? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Matura z matematyki. Trudna? [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Z jaką prędkością turysta wejdzie pod górę? – między innymi takich obliczeń dokonali dzisiaj maturzyści.

Co roku matury z matematyki nie zdaje co szósty uczeń. Dzisiaj na poziomie podstawowym były zadania z funkcji i ich własności, równań, a także własności figur geometrycznych. Byliśmy w łęczyńskiej szkole górniczej i tam spytaliśmy uczniów, jak oceniają trudność dzisiejszego egzaminu.

- Najtrudniejsze były pytania otwarte, nie spodziewaliśmy się tak skomplikowanych zadań. Trudne było na przykład to, w którym wyliczaliśmy prędkość, z jaką turysta wchodził pod górę na zamek – opowiadali maturzyści po egzaminie.

Mówili, że jedno z trudniejszych zadań polegało także na obliczeniu pola trójkąta wpisanego w kwadrat. Maturzyści wiedzieli jedynie, ile wynosi kąt wewnętrzny trójkąta. 

Czy warto uczyć się matematyki? - Pod ziemią trzeba pracować fizycznie, więc tam sinus kąta nie będzie na co dzień potrzebny, ale nauka matematyki uczy logicznego myślenia - odpowiadali przyszli górnicy. Jednak dla niektórych abiturientów wynik matury z matematyki jest bardzo ważny, bo decyduje o tym, czy dostaną się na studia ścisłe, takie jak elektrotechnika. 

W tym roku maturę pisze pierwsza absolwentka łęczyńskiej szkoły górniczej. Magda chce po szkole załapać się do pracy w Bogdance.

Co uczniowie mówili po maturze z matematyki? – zobaczcie w materiale wideo.

 

 

 

To zadanie sprawiło chyba największy problem maturzystom:

Turysta zwiedzał zamek stojący na wzgórzu. Droga łącząca parking z zamkiem ma długość 2.1 km. Łączny czas wędrówki turysty z parkingu do zamku i z powrotem, nie licząc czasu poświęconego na zwiedzanie, był równy 1 godzinę i 4 minuty. Oblicz, z jaką średnią prędkością turysta wchodził na wzgórze, jeżeli prędkość ta była o 1 km/h mniejsza od średniej prędkości, z jaką schodził ze wzgórza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE