Przed egzaminiem byliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Łęcznej, gdzie maturę pisze 96 osób. Niektórzy uczniowie nerwowo oczekiwali wejścia na egzamin. W końcu wyniki matury będą liczyły się przy rekrutacji na studia.
Po innych nie było widać stresu. - Trzy lata się uczyłem, więc nie mam większych obaw. Oby tylko nie trafiło się „Nad Niemnem", bo to mało ciekawa lektura, dużo w niej bohaterów, których ciężko spamiętać - mówił nam jeden ze spotkanych maturzystów, który chce iść na studia geodezyjno-kartograficzne.
Na dzisiejszym egzaminie uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 70 punktów. Najpierw przeczytali tekst popularno-naukowy i wypełnili test czytania ze zrozumieniem, za który mozna dostać 20 punktów, potem napisali wypracowanie (maks. 50 punktów). Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba zdobyć 21 punktów (30 proc.).
Uczniowie pisali egzamin 170 minut. Jak mówią, tematy ich raczej nie zaskoczyły, ale przyznają, że egzamin nie był łatwy.
Tematy wypracowań:
1. Żołnierskie emocje bohaterów „Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.
2. Na podstawie fragmentu „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.
Zobaczcie, co mówili maturzyści: czy się stresowali, jakich lektur obawiali się najbardziej przed egzaminem, gdzie wybierają się na studia? Jak im posżło na maturze z języka polskiego - oglądajcie materiał wideo.