reklama
reklama

Darmowy kredyt, to możliwe, co trzeba zrobić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Darmowy kredyt, to możliwe, co trzeba zrobić? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANENie każdy kredytobiorca wie, że jego kredyt może być darmowy. Mimo wszystko nie każdy kredyt może być darmowy, chociaż każdą umowę z bankiem warto sprawdzić pod kątem zgodności z przepisami prawa. Zbadać również warto okoliczności jej zawarcia. Jeśli znajdziemy uchybienia, wówczas mamy szansę na darmowy kredyt.
reklama

Rosnąca świadomość kredytobiorców

Coraz rzadziej kredytobiorcy zaciągają zobowiązanie, zwłaszcza o charakterze hipotecznym bez namysłu, konsultacji prawnej itp. Rośnie wśród klientów banków świadomość swoich praw, czego efektem są wygrane spory frankowiczów z bankami, czy unieważnienia WIBOR w umowach kredytów złotówkowych. Idąc za ciosem popularna staje się sankcja kredytu darmowego, bolesna nauczka kredytodawców. Bez wątpienia prekursorem sporów sądowych z bankami byli frankowicze walczący o unieważnienie kredytu w CHF z uwagi na niedozwolone klauzule umowne.

Sankcja kredytu darmowego ciosem dla banków

Banki coraz częściej ponoszą koszty związane z popełnieniem błędu, niedopełnieniem obowiązku kredytodawcy, naruszeniem praw kredytobiorcy. Winę za uchybienia ponoszą słusznie, bowiem wraz z natłokiem ofert kredytowych dość niechlujnie podchodzą do sporządzania umów kredytowych. W szczególności zauważa się brak dbałości o zachowanie należytych procedur informacyjnych wobec kredytobiorcy. Tymczasem jest to dostateczna podstawa do zaskarżenia kredytu i uzyskania tzw. sankcji kredytu darmowego. Lawina darmowych kredytów działa dla banków jako ostrzeżenie i mobilizacja do przestrzegania swoich obowiązków, a jednocześnie skłania kredytobiorców do pilnowania swoich praw, wnikliwego analizowania dokumentów kredytowych.

reklama

Ograniczenia w odpowiedzialności banków

Darmowy kredyt brzmi atrakcyjnie, jednak ma też ograniczenia. Przede wszystkim z sankcji darmowego kredytu mogą skorzystać wyłącznie konsumenci, po drugie nie może upłynąć więcej jak 12 miesięcy od wykonania zobowiązania, umowa kredytowa musi być zawarta po 21 grudnia 2011 roku. Ponadto umowa musi zawierać co najmniej jedno z 20 wymienionych ustawowo uchybień kwalifikujących umowę do uznania jej wadliwości przez bank lub sąd w drodze sporu z bankiem. Co więcej postępowanie w sprawie darmowego kredytu nie odbywa się z  automatu, urzędu a wymaga inicjatywy kredytobiorcy, który najpierw zobowiązany jest do zgłoszenia wadliwości kredytodawcy a w razie jej nieuznania zwrócenie się do sądu z pozwem zawierającym roszczenie sankcji kredytu darmowego wraz z uzasadnieniem.

reklama

Pierwsze kroki do darmowego kredytu

Pierwszym krokiem w kierunku darmowego kredytu jest weryfikacja umowy kredytowej pod kątem podstaw uznania wadliwości. Można dokonać jej samodzielnie, jak też zlecić zawodowcom. Kancelaria Frankowa Katowice może wykonać za nas analizę prawną umowy, oszacować możliwości i zaprezentować je w formie porady prawnej wskazując na prawdopodobne koszty związane ze sporządzaniem pism procesowych, czy postępowaniem sądowym. Aby przeliczyć ewentualne korzyści z darmowego kredytu skorzystać można z gotowych i bezpłatnych narzędzi online jak kalkulatory darmowego kredytu ukazujące oszczędności, uzyskane sumy z tytułu odsetek, prowizji, opłat.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Informacje z powiatu łęczyńskiego, gmin: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów, Spiczyn. Największa baza firm z Łęcznej i okolic (m.in. restauracji, branży weselnej, lekarzy). W naszym serwisie znajdziecie blogi prowadzone przez najciekawsze osoby, związane z Łęczną i okolicami. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama