reklama
reklama

Jak wybrać laskę dla osoby starszej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wybrać laskę dla osoby starszej? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW życiu niemal każdego seniora przychodzi taki moment, kiedy samodzielne poruszanie się zaczyna sprawiać trudności. Warto wówczas pomyśleć o przydatnych akcesoriach, takich jak laski ortopedyczne czy też laski inwalidzkie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla starszej osoby. 
reklama

Laski czy kule? A może balkonik?
Wbrew pozorom na rynku jest wiele akcesoriów, wspomagających codzienne funkcjonowanie osób starszych. Kiedy zauważysz trudności w poruszaniu się, musisz zastanowić się nad tym, co będzie odpowiednie dla bliskiej ci osoby. Po kule warto sięgać przede wszystkim wtedy, gdy senior jest po przebytym urazie czy operacji. Niemniej potrzebne są sprawne dłonie i nadgarstki, by bezproblemowo poruszać się z pomocą kul. Wielu seniorów nie do końca sobie z tym poradzi.
Balkoniki będą odpowiednie dla seniorów, zmagających się z niepełnosprawnością czy też powracających do zdrowia (podczas rehabilitacji służą do pionizacji i nauki chodu). Jeżeli więc senior nie doznał urazu, a jedynie ma kłopoty w poruszaniu się, spowodowane zaawansowanym wiekiem – lepiej sprawdzą się laski. Co więcej – laska inwalidzka posłuży również wtedy, gdy problemy wynikają z niepełnosprawności.
Wielu seniorów traktuje eleganckie drewniane laski jako gustowny dodatek, dzięki czemu nie krępują się z nimi wychodzić. Dostępne obecnie laski drewniane są naprawdę eleganckie i pasują do wszystkiego. Dla prawdziwych koneserów i nieco ekscentrycznych dusz dostępne są laski z ozdobnymi rzeźbionymi uchwytami. Można też wybierać wśród lasek, ozdobionych różnymi wzorami (na przykład w subtelne kwiatki). Tego typu laska do podpierania świetnie sprawdzi się na prezent dla starszej osoby.
Laski ortopedyczne – jak wybrać odpowiednią?
Przede wszystkim należy zmierzyć długość, jaką będzie miała laska ortopedyczna. Jak to zrobić? Trzeba po prostu zmierzyć odległość od nadgarstka (ręka musi być jednak lekko ugięta, tak jakby trzymała już laskę) do podłogi. Uzyskana długość laski będzie optymalna. Ponadto laska powinna być trwała i wykonana z solidnych materiałów. Sprawdzi się zatem laska inwalidzka aluminiowa. Zastosowane do jej produkcji rurki z solidnego stopu aluminium sprawiają, że sprzęt jest lekki, a jednocześnie wytrzymały. Laska ma prosty i estetyczny design. Ważną zaletą jest miękki i ergonomicznie wyprofilowany uchwyt. Oczywiście laska jest uniwersalna – przeznaczona zarówno do lewej, jak też prawej dłoni. Komfort użytkowania zapewnia antypoślizgowa stopka, amortyzująca wstrząsy.
Laska sama w sobie jest stabilna. Jednakże dla zwiększenia stabilności można się zdecydować na laskę z trójnogiem. Co do zasady klasyczna laska jest stabilna. Niekiedy potrzebny jest jednak sprzęt, zapewniający jeszcze większą stabilność. Laska na trójnogu, z ergonomiczną i miękką rękojeścią sprawdzi się wówczas idealnie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Kolejną opcją jest model laski składanej. Laskę można wówczas złożyć i schować do torebki czy nawet kieszeni (to świetne rozwiązanie dla seniorów, którzy często podróżują środkami komunikacji publicznej).
Podsumowując: w pewnym okresie życia seniora laska okazuje się niezbędnym sprzętem. Warto zadbać o to, aby bliska nam osoba zaczęła z niej korzystać, gdy tylko zauważymy taką potrzebę. Dzięki temu senior nie straci sprawności, ale i pozostanie mobilny. By dokonać wyboru, należy zmierzyć długość, jaką będzie miała laska. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę konkretne potrzeby seniora. Dobrze dobrana laska pozytywnie wpływa na komfort życia.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama