Reklama

Reklama

Najważniejsze przepisy dotyczące znakowania domów

Opublikowano:
Autor:

Najważniejsze przepisy dotyczące znakowania domów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Przepisy prawa określające znakowanie domów są opisane w kilku dokumentach. Brak odpowiedniego oznakowania jest traktowane jako wykroczenie, o czym wielu właścicieli nieruchomości nie ma pojęcia. Nieprzestrzeganie zasad może grozić mandatem bądź grzywną. Jak więc oznakować dom lub mieszkanie? Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Cyfry na dom, podświetlane tabliczki adresowe?

Reklama

Podświetlane cyfry na dom

Z pewnością wiele osób może być w szoku, ale tak - podświetlane cyfry na dom są wymagane. Ponadto nieruchomość musi być oznakowana i umożliwiać identyfikację w ciągu dnia, a także w trakcie nocy. Oznacza to, że numer domu musi znajdować się w widocznym miejscu i być oświetlony. 

Dlaczego cyfry podświetlane są takie ważne?

Podświetlane cyfry na dom powinny być zamontowane na budynku, aby służby ratunkowe takie jak straż pożarna, policja lub pogotowie ratunkowe, mogły bez problemu zidentyfikować nieruchomość. Podświetlenie jest również przydatne w przypadku identyfikacji budynki przez pracowników poczty i kurierów, a także znajomych i rodzinę. Wiele osób nie ma świadomości tego, że w przypadku ewentualnego wypadku lub pożaru, służby ratunkowe będą miały problemy z dotarciem na miejsce, w szczególności w nocy. Jeśli budynek jest stosunkowo nowy, nawigacje oraz wszelkie inne urządzenia GPS, mogą go nie znajdować. O ile pożar może być widoczny z daleko, to dla wezwanego pogotowia ratunkowego będzie liczyła się każda minuta. Z tego właśnie powodu podświetlane cyfry na dom do jego znakowania są tak istotne. 

W jakim miejscu zamontować podświetlaną tabliczkę adresową?

Zgodnie z przepisami prawa numer porządkowy danej nieruchomości musi znajdować się w widocznym miejscu. Najczęściej jest to front domu i elewacja. Jeśli budynek znajduje się przy drodze jeden numer wystarczy. Gdy jest od niej oddalony, warto umieścić powtórzenie na ogrodzeniu nieruchomości. Warto jeszcze zwrócić uwagę czy drzewa i inna roślinność nie zasłaniają oznakowania domu. Jeśli tak jednak jest, to należy powiesić oznaczenie również na ogrodzeniu. 

Cyfry na dom to obowiązek wynikający z przepisów

Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zadbanie o to, aby trafienie pod jego adres było możliwie jak najprostsze. Dzięki temu można bowiem uratować swoje lub czyjeś zdrowie i życie. Część osób kojarzy przepisy związane z obowiązkiem znakowania nieruchomości, jednak reaguje na to dość sceptycznie, wychodząc z założenia, że są to fanaberie urzędników. Jedno jest jednak pewne - przezorny dobrze ubezpieczony. Poprawne oznakowanie domu, cyframi, literami bądź tabliczką umieszczoną w widocznym, oświetlonym miejscu, ochroni przed grzywną i możliwym nieszczęściem. Jeśli na elewacji nieruchomości widnieje numer, ale nie jest on dobrze widoczny i chce się go zmienić świetnym rozwiązaniem może być montaż zewnętrznego kinkietu. Szeroka oferta oznakowań dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy