reklama
reklama

Nasz wspólny dom – jak małymi krokami możemy zmienić świat

Opublikowano:
Autor:

Nasz wspólny dom – jak małymi krokami możemy zmienić świat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZiemia, nasz wspólny dom, wysyła nam coraz wyraźniejsze sygnały alarmowe. Ekstremalne zjawiska pogodowe, których jesteśmy świadkami, to tylko niektóre z konsekwencji zmian klimatycznych, które odczuwamy również w naszym regionie. Jednak jeszcze nie wszystko jest stracone. Każdy z nas, niezależnie od tego, gdzie mieszka, może przyczynić się do poprawy sytuacji.
reklama

Co to właściwie oznacza? Chodzi o ślad węglowy, który zostawiamy, czyli ilość gazów cieplarnianych, które emitujemy do atmosfery w ciągu roku. Powstają one m.in. podczas jazdy samochodem, produkcji żywności, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Im większy jest nasz ślad węglowy, tym większy wkład mamy w ocieplenie klimatu.

Na szczęście odrobina wysiłku sprawi, że możemy ten ślad zmniejszyć. Jak? Nawet drobne zmiany w naszej codziennej rutynie mogą przynieść niemałe efekty. Najłatwiej zacząć od domu. Przez wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED, czy ograniczenie zużycia wody możemy nie tylko zmniejszyć nasze rachunki, ale jednocześnie pomóc środowisku. Warto też zwrócić uwagę na to, co jemy. Kupując produkty lokalne i sezonowe, wspieramy lokalnych producentów i ograniczamy emisję związaną z transportem żywności. Nasze podróże też mają znaczenie. Zamiast samochodu wybierzmy rower lub transport publiczny. Jeśli jednak musimy skorzystać z samochodu, warto zabrać ze sobą kogoś, kto jedzie w tym samym kierunku. To zmniejszy liczbę samochodów na drodze i pozwoli zaoszczędzić paliwo. Segregując śmieci, oszczędzamy energię i surowce, a także zmniejszamy ilość odpadów trafiających na wysypiska. Sadząc rośliny rodzime w ogrodzie lub wspierając lokalne inicjatywy zazieleniania, przyczyniamy się do zwiększenia powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla.

reklama

Pamiętajmy, że każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie. Jeśli tysiące ludzi wprowadzi w swoim życiu małe, proekologiczne nawyki, efekt będzie ogromny. Zacznijmy od siebie, inspirujmy innych i działajmy razem na rzecz naszej planety. Nasza przyszłość zależy od nas. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom zdrowe i zrównoważone środowisko.

Tekst powstał na potrzeby projektu "Wsparcie systemu doradztwa sprzyjającego osiągnięciu neutralności klimatycznej Powiecie Łęczyńskim" w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 3.2. Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy, Priorytet III Ochrona zasobów środowiska i klimatu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama