reklama
reklama

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEBudowa przydomowej oczyszczalni ścieków to spore wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Korzyści płynące z tej inwestycji są jednak na tyle duże, że warto podjąć się zadania. Kluczem do sukcesu jest najczęściej wybór odpowiedniego rodzaju instalacji, dzięki czemu będzie można w pełni wykorzystać jej potencjał. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków! Właściciele domów wybierają obecnie rozwiązania, które są nie tylko korzystne pod kątem ekonomicznym, ale także ekologiczne. Przydomowe oczyszczalnie ścieków idealnie wpisują się w ten nurt, stając się w ostatnich latach niezwykle popularną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Wybór dostępnych możliwości na tej płaszczyźnie jest na tyle duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
reklama

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - najważniejsze informacje

Najprościej rzecz ujmując, przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje przepływowe, które przy redukowaniu zanieczyszczeń wykorzystują naturalne procesy biologiczne. Wszelkie nieczystości są rozkładane na nieszkodliwe dla natury związki mineralne, a następnie oczyszczone w ten sposób ścieki trafiają z powrotem do środowiska, m.in. są odprowadzane do gruntu, rowu melioracyjnego lub rzeki. Można wykorzystać je ponadto do podlewania ogrodu czy nawet napełnienia oczka wodnego. Oczyszczalnie różnią się między sobą nie tylko wydajnością, wielkością, ale przede wszystkim rodzajem użytej technologii.

Charakterystyka i rodzaje przydomowych oczyszczalni

W dużym skrócie, przydomowe oczyszczalnie ścieków można podzielić na te z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, roślinno-gruntowe, z osadem czynnym i wreszcie ze złożem biologicznym. Każda z nich posiada nieco inną konstrukcję i sprawdzi się w innych okolicznościach. Najprostsza jest oczyszczalnia drenażowa, która charakteryzuje się długą żywotnością i niskimi kosztami budowy oraz użytkowania. Wadą jest to, że potrzebuje sporo miejsca i nie ma możliwości kontrolowania tego, jakie procesy zachodzą w urządzeniach. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem są oczyszczalnie z filtrem piaskowym oraz gruntowo-roślinnym, które jednak także zajmują dużą powierzchnię, a ta druga w dodatku jest droga w budowie. W przypadku systemów z osadem czynnym można mówić o wysokiej skuteczności, ale z drugiej strony istnieje konieczność podłączenia instalacji do energii elektrycznej. Najnowocześniejsza jest w tym zestawieniu oczyszczalnia ze złożem biologicznym, która może być zainstalowana na niewielkiej działce i cechuje ją bardzo wysoka redukcja zanieczyszczeń.

reklama

Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni ścieków?

Wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni to kwestia indywidualna. Należy wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz przede wszystkim warunki terenowe, w tym to, ile miejsca może zagospodarować pod instalację. Jeśli posiadamy małą działkę, najlepiej sprawdzi się oczyszczalnia biologiczna, ale w tym przypadku musimy liczyć się z wysokim kosztem budowy i koniecznością oczyszczania złoża. Jest to jednak inwestycja na lata, która z czasem zwróci się z nawiązką i z pewnością nie będziemy żałować ani jednej wydanej złotówki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo