reklama
reklama

Rozwód a kredyt frankowy - co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozwód a kredyt frankowy - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPod koniec 2023 roku w Polsce było około 410 000 aktywnych kredytów we frankach szwajcarskich. Aż 15-20% kredytobiorców to osoby po rozwodzie lub w trakcie postępowania rozwodowego. Jak wygląda sytuacja tych osób przy podziale majątku i spłacie zobowiązań finansowych? Rozwód sam w sobie jest skomplikowanym procesem, a dodanie do tego kredytu we frankach może sprawić, że cała procedura staje się jeszcze bardziej zawiła. Czy byli małżonkowie muszą współpracować, aby unieważnić umowę kredytową? A może istnieją sposoby na indywidualne dochodzenie swoich praw?
reklama

Współuczestnictwo konieczne

W orzecznictwie sądowym przyjęło się, że w przypadku kredytów frankowych pomiędzy kredytobiorcami zachodzi tzw. współuczestnictwo jednolite konieczne. Oznacza to, że pozew o unieważnienie umowy kredytowej muszą złożyć wspólnie wszyscy kredytobiorcy. Ewentualny wyrok dotyczy bowiem wszystkich osób związanych umową. Jeżeli tylko jeden z byłych małżonków zdecyduje się na wniesienie pozwu bez udziału drugiego, może spotkać się z odmową rozpatrzenia sprawy przez sąd. W praktyce oznacza to konieczność współpracy byłych małżonków, aby skutecznie walczyć o unieważnienie umowy kredytowej.

reklama

Zwolnienie z długu

Jedynym sposobem, aby były małżonek mógł samodzielnie występować przed sądem, jest przejęcie na siebie całego kredytu. Należy wystąpić do banku z wnioskiem o zwolnienie drugiego kredytobiorcy z długu. Bank ocenia wtedy zdolność kredytową osoby, która chce przejąć zobowiązanie. Jeżeli bank wyrazi zgodę i przedstawi aneks do umowy zwalniający drugiego kredytobiorcę z długu, osoba przejmująca kredyt może samodzielnie dochodzić swoich praw przed sądem. Jest to jednak procedura skomplikowana i nie zawsze możliwa do przeprowadzenia, szczególnie jeżeli zdolność kredytowa jednego z byłych małżonków jest niewystarczająca.

reklama

Przygotowanie do procesu frankowego

Jeżeli rozwiedzeni małżonkowie zdecydują się na wspólne dochodzenie swoich praw, muszą przygotować się na zgodne stanowiska przed sądem. Nie jest możliwe, aby jeden z małżonków domagał się unieważnienia umowy, podczas gdy drugi chciałby tylko jej zmiany (np. odfrankowienia). W procesie frankowym jednolitość stanowisk oznacza, że wszelkie oświadczenia i wnioski jednego z małżonków mają wpływ na drugiego. Może to wymagać uzgodnienia wspólnej strategii prawnej, a nie zawsze jest proste po rozwodzie.

Wyjątek od reguły

Istnieje jednak wyjątek od zasady współuczestnictwa jednolitego koniecznego. Jeżeli kredytobiorcy nie starają się o unieważnienie całej umowy, lecz jedynie o zwrot wpłaconych środków, sytuacja wygląda inaczej. Każdy z byłych małżonków może dochodzić zwrotu połowy wpłaconych pieniędzy za okres spłat w trakcie małżeństwa. Gdy po rozwodzie kredyt był spłacany wyłącznie przez jednego z nich, może on dochodzić zwrotu całości środków za ten okres pod warunkiem przedstawienia dowodów potwierdzających jego samodzielne wpłaty.

reklama

Unieważnienie umowy kredytowej w CHF po rozwodzie wymaga współpracy obojga byłych małżonków. Zgodnie z orzecznictwem - wszyscy współkredytobiorcy muszą wspólnie wnosić pozew. Bank nie uznaje rozwodu za podstawę do zmiany zobowiązań - obie osoby nadal są odpowiedzialni za dług. Wyjątkiem od tej zasady jest proces o zwrot wpłaconych środków - każdy z małżonków może dochodzić połowy kwoty wpłaconej w trakcie małżeństwa lub całości środków po rozwodzie pod warunkiem przedstawienia dowodów na dokonane wpłaty samodzielnie.

W takich sprawach pomoc prawnika jest nieoceniona. Specjalistyczne kancelarie frankowe Kraków oferują wsparcie na każdym etapie procesu, od analizy umowy kredytowej po reprezentację w sądzie.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Każda sytuacja kredytobiorcy jest inna i wymaga indywidualnej analizy prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z kredytem frankowym zaleca się konsultację z doświadczonym prawnikiem.

Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków Rynek Dębnicki 6/3 30-319 Kraków +48 12 307 27 38

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama