reklama
reklama

Te buty sprawdzą się w każdych warunkach!

Opublikowano:
Autor:

Te buty sprawdzą się w każdych warunkach! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEJeśli chodzisz po górach, wiesz zapewne, jak ważne jest dobranie odpowiednich do tego rodzaju aktywności butów. Wszystko, co zabieramy ze sobą na górską wycieczkę, ma znaczenie: ciepłe, ale i oddychające ubrania, kurtka przeciwdeszczowa, plecak. Jednak to buty "niosą" nas przez wiele kilometrów szlaku. Chcemy więc, by były wygodne, wytrzymałe, by zapewniały przyczepność i sprawdzały się w różnych warunkach - również wtedy, gdy pada deszcz, na szlaku tworzą się kałuże, a powierzchnia robi się śliska. Można więc powiedzieć, że dobre buty w góry to rzecz najważniejsza. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
reklama

Czy buty w góry muszą być za kostkę?

Szybko odpowiadając na zadane w podtytule artykułu pytanie: nie, nie muszą. Przyjęło się uważać, że buty z wysoką cholewką chronią kostkę przed skręceniem i urazami mechanicznymi. Na pewno kostka schowana w bucie lepiej zdoła uniknąć bolesnego uderzenia czy zadrapania o np. wystający kamień. Wyższa cholewka buta lepiej uchroni nas również przed wpadaniem do środka drobnych kamyków. Jednak nie ma dowodów na to, że w wysokim bucie skręcenie kostki jest o wiele mniej prawdopodobne niż w niskich. 

reklama

Zaleca się noszenie butów z wysoką cholewką osobom, które dopiero zaczynają przygodę z górskimi szlakami. Ich mięśnie i stawy nie są jeszcze przyzwyczajone do tego rodzaju aktywności i wyższy, sztywniejszy but pomoże się poczuć stabilniej. 

Bardziej zaawansowani turyści mają w tym temacie dowolność wyboru. Niskie buty wygrywają z wysokimi mniejszą wagą, większą przewiewnością, czasem też bardziej miękką podeszwą, a zdecydowanie - większą swobodą ruchów. Niskie buty sprawdzić się mogą zatem szczególnie na trudniejszych szlakach, gdzie precyzyjność stawianych kroków ma szczególne znaczenie. Buty trekkingowe i turystyczne, zarówno z wysoką, jak i niską cholewką znajdziesz na: e-horyzont.pl/strefa-goretex/buty-goretex.html

reklama

Membrana i podeszwa - najważniejsze elementy butów w góry

Planując zakup butów do turystyki górskiej, przede wszystkim należy zapoznać się z modelami, które są zaprojektowane do tego celu. Nie każdy bowiem but sprawiający z wyglądu wrażenie buta trekkingowego faktycznie nadaje się na górskie szlaki. Informacje o szczegółach technicznych i przeznaczeniu danego modelu nietrudno jest znaleźć w opisach na kartach produktów w internetowych sklepach.

reklama

W sklepach stacjonarnych natomiast zawsze możemy poprosić o pomoc w wyborze obsługę. Jeśli już mamy pewność, że model buta, który oglądamy, faktycznie jest przeznaczony do chodzenia po górach, warto sprawdzić, czy producent zastosował w jego podeszwie antypoślizgowy rodzaj gumy. Nie musi to być Vibram, choć jest on najpopularniejszą, opatentowaną mieszanką używaną w podeszwach tego typu obuwia. 

Innym ważnym aspektem jest membrana, na której obecność powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na tym, by nasze buty w góry były odporne na przemakanie. Najczęściej używaną i najsłynniejszą jest membrana Gore-Tex, jednak producenci korzystają też z innych rozwiązań, które wcale nie muszą być mniej skuteczne.

Producenci prześcigają się dziś w dodatkowych rozwiązaniach, które mają na celu zwiększyć wytrzymałość butów, ale też naszą wygodę i komfort użytkowania (np. system sznurowania od samych palców, dzięki któremu buty lepiej dopasowują się do stopy). Jedną ze sprawdzonych i godnych polecenia marek jest Garmont, której buty w góry można kupić na: https://www.e-horyzont.pl/marki/garmont.html .

Buty na każdą porę roku?

Buty turystyczne to zwykle niemały wydatek. Wiele osób zatem poszukuje modelu uniwersalnego, który sprawdzi się o każdej porze roku, aby uniknąć kupowania kilku par obuwia. Czy taki model istnieje? Warunki pogodowe w Polsce są bardzo zróżnicowane, a chodzenie po górach latem wymaga nieco innego wyposażenia niż zimą. Ciężko zatem oczekiwać, by dostępne były modele butów, które latem zapewnią przewiewność i lekkość, a zimą ciepło i stabilną podeszwę, do której można będzie przymocować raki.

Jeżeli jednak zimą ograniczamy nasze chodzenie po górach do spacerów i zdobywania łatwych szczytów, da się znaleźć kompromis. Sztywniejsze letnie buty z wysoką cholewką i membraną zimą możemy ocieplić grubymi skarpetkami z wełną w składzie. Na takie buty można będzie założyć raczki. Choć raczki nie wystarczą do zdobywania zimą najwyższych szczytów Tatr, sprawdzą się w niższych górach.

Dobrze dobrane buty do turystyki górskiej znanej i sprawdzonej marki pozwolą cieszyć się wędrówką bez obaw o otarcia, ból czy mokre skarpetki. Solidna marka to też gwarancja butów, które będą nam służyć przez wiele sezonów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama