Gdzie można skorzystać z refundacji?
Rządowy program refundacji in vitro realizowany jest przez wybrane ośrodki wspomaganego rozrodu na terenie całej Polski, w tym przez sieć Klinik Bocian. Dogodne lokalizacji placówek sprawiają, że uczestnictwem w programie zainteresowani są zarówno mieszkańcydużych miast, jak i małych miasteczek, czy też wsi.
Kliniki Bocian realizujące rządowy program in vitro znajdują się w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. We wszystkich tych ośrodkach, od momentu uruchomienia programu tj. 1 czerwca 2024 roku do końca ubiegłego roku udało się potwierdzić ponad 1800 ciąż w ramach refundacji.
Na świat przyszło także pierwsze dziecko pary, która skorzystała z programu w jednej z Klinik Bocian.Nowi pacjenci nadal mogą zgłaszać chęć uczestnictwa. Skorzystanie z programu nie jest trudne, wystarczy spełniać kilka kryteriów i zgłosić się do wybranego realizatora.
Bezpłatne in vitro - status związku
Refundacja in vitro skierowana jest do par będących w związku małżeńskim lub pozostających we wspólnym pożyciu. W przypadku związków nieformalnych konieczne jest złożenie oświadczenia potwierdzającego trwałość relacji.
Bezpłatne in vitro - kryterium wieku
Jednym z kluczowych wymagań w procesie kwalifikacji do programu jest wiek partnerów. Kobiety mogą skorzystać z refundacji do ukończenia 42.
roku życia, jeśli procedura in vitro miałaby obejmować wykorzystanie ich własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy. W przypadku in vitro z dawstwem oocytów lub adopcją zarodka górna granica wieku kobiet wynosi 45 lat. Mężczyźni natomiast mogą uczestniczyć w programie do 55. roku życia, niezależnie od rodzaju procedury.
Bezpłatne in vitro - kryteria medyczne Finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa przysługuje parom, u których zdiagnozowano niepłodność bezwzględną lub które bezskutecznie leczyły się z powodu niepłodności przez co najmniej rok.
Zgłaszając się do programu należy przedstawić dokumentację medyczną, potwierdzającą diagnozę i wcześniejsze próby leczenia.Kluczowym warunkiem jest również posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.
Co dokładnie obejmuje refundacja in vitro?
Rządowy program refundacji in vitro przewiduje pokrycie kosztów nawet sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym: do 4 cykli z wykorzystaniem własnych komórek jajowych lub nasieniem dawcy, do 2 cykli z dawstwem oocytów, do 6 cykli z dawstwem zarodków. Refundacja obejmuje m.in. koszty pobrania komórek jajowych, zapłodnienia, hodowli zarodków, a także ich transferu do macicy.
Program finansuje również kriotransfery, czyli transfery mrożonych zarodków.
Jak zgłosić się do rządowego programu in vitro w woj. lubelskim?
Osoby zainteresowane udziałem w programie refundacji in vitro mogą zgłosić się do jednego z ośrodków realizujących projekt, takich jak Klinika Bocian w Lublinie. Placówka znajduje się przy ul. Relaksowej 26. Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, można skontaktować się z nią telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. +48 81 475 76 80lub odwiedzając klinikę osobiście.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.