Złoto Oskara Żukowskiego w Pucharze Polski. Sukces zapaśnika Iskry Spiczyn

Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: | Zdjęcie: Iskra Spiczyn

Złoto Oskara Żukowskiego w Pucharze Polski. Sukces zapaśnika Iskry Spiczyn - Zdjęcie główne

Oskar Żukowski startujący w kategorii 60 kg, wygrał wszystkie pięć walk w silnie obsadzonej dywizji. Trener Tomasz Żuraw (na zdj. z lewej) nie kryje zadowolenia z postawy swojego podopiecznego | foto Iskra Spiczyn

Sport Kapitalną formę pokazał Oskar Żukowski na II Pucharze Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym w Chęcinach. Zawodnik Iskry Spiczyn zwyciężył w bardzo silnie obsadzonej kategorii wagowej. Jednocześnie wywalczył kwalifikację na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

Start Oskara Żukowskiego w II Pucharze Polski Kadetów, który rozgrywano w dniach 5-7 kwietnia, niemal do końca stał pod znakiem zapytania. Nastoletni zapaśnik Iskry Spiczyn zmagał się bowiem z kontuzją.

- Z powodu urazu pleców pauzował przez dwa miesiące. Do treningów wrócił dopiero na dwa tygodnie przed zawodami. Myślałem już, że Oskar nie da rady wystąpić w tym turnieju. Walczyliśmy z czasem - mówi Tomasz Żuraw, trener Iskry Spiczyn.

Stawka turnieju była duża, bo zawody stanowiły ostatnią szansę na kwalifikację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. 17-latek zdążył, wystąpił w II Pucharze Polski i... zaprezentował się na medal. Złoty medal.

Zapaśnik Iskry, startujący w kategorii 60 kg, wygrał wszystkie pięć walk w silnie obsadzonej dywizji. W tej kategorii wystartowało 32 zawodników.

- Nie było łatwo. W dwóch pierwszych pojedynkach Oskar wygrał spektakularnie. Potem już mierzył się ze ścisłą czołówką w kraju. Walki były bardzo wyrównane. Obraliśmy skuteczną taktykę, co przyniosło efekt - mówi zadowolony Tomasz Żuraw.

Dla utytułowanego kadeta Iskry Spiczyn ten triumf był jednocześnie premierowym złotym medalem w Pucharze Polski. Pierwsze miejsce w turnieju zapewniło Oskarowi Żukowskiemu kwalifikację na OOM w zapasach w stylu wolnym, która odbędzie w Miliczu (woj. dolnośląskie) w dniach 27-28 kwietnia. W jego kategorii wagowej wystąpi tam 26 najlepszych zapaśników w kategorii 60 kg.

W turnieju w Chęcinach rywalizowała jeszcze trójka zapaśników Iskry Spiczyn. Oliwier Żukowski był 12. w kategorii 60 kg. Podobnie jak Oskar, on również zapewnił sobie kwalifikację na OOM w Miliczu. Szymon Mazur był 27. w rywalizacji w kategorii 65 kg, w której na miejscach 32-35 uplasował się Maciej Mazur.