Reklama

Reklama

14. emerytura. Wiadomo, kiedy zacznie się wypłata pieniędzy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

14.  emerytura. Wiadomo, kiedy zacznie się wypłata pieniędzy - Zdjęcie główne

14. emerytura w tym roku wyniesie 1217,98 zł. | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku kwota 14. emerytury wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Sprawdź, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłatę pieniędzy.

Reklama

14. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane z urzędu przez ZUS raz w roku, co oznacza, że aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki, nie trzeba składać żadnych wniosków. W tym roku kwota wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. 
 

Kto otrzyma pieniądze i kiedy wpłyną na konto?

Jak informuje ZUS, czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Rozwiązanie to będzie zastosowane do:
•    emerytur i rent w systemie powszechnym,
•    rolników,
•    służb mundurowych,
•    emerytur pomostowych,
•    świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
•    rent socjalnych,
•    nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
•    rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
•    rent inwalidów wojennych i wojskowych.
W sytuacji, gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno, dodatkowe świadczenie roczne. 14. emeryturę rząd dołoży także do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Decyzje w sprawie „czternastek” będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe. Te same organy zajmą się wypłatą świadczeń. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
14. emerytura będzie wypłacana przez ZUS w terminach: 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS - wypłata nastąpi we wrześniu. Osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytury nie będzie mógł zając komornik 

Jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, 14. emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. 
CZYTAJ TAKŻE: ZUS wypłaca 300+. W Lubelskiem wypłacono przeszło 18 mln zł
Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty.
Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób otrzymujących wyższe świadczenia, czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł. Co ważne, ta dodatkowa wypłata nie podlega zajęciu przez komornika. Nie będzie również wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, czy dodatek osłonowy. 
Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.
Sprawdź portal Lublin24, bądź na bieżąco!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy