Reklama

16 wsi traci dopłaty - czym Unii zawiniła połowa Cycowa

Opublikowano:
Autor:

16 wsi traci dopłaty - czym Unii zawiniła połowa Cycowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To dyskryminacja części rolników, kto i w jaki sposób dokonał takiej klasyfikacji? – pytają rolnicy. Proszą ministra o utrzymanie obszarów ONW na terenie całej gminy Cyców, tak jak zostały utrzymane we wszystkich gminach ościennych. 

U ministra interweniują rolnicy, interweniuje samorząd rolniczy. Piszą w sprawie nowych ONW, czyli obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Na ich mapie zaszły zmiany wprowadzone obowiązującym od br. rozporządzeniem.   

Wybierali na chybił-trafił?

 - głowią się rolnicy, nie widząc żadnej logiki we wprowadzonych zmianach. Chodzi o gospodarstwa położone w obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, których właściciele dostają dodatkowe dofinansowanie wysokości 179 złotych rocznie na hektar. 

Ta zmiana to problem ogólnopolski. Nowe rozporządzenie zabiera uprawnienia ONW w wielu miejscach. Rolnicy z tych terenów nie dostaną dopłat. 

Zmieniło się prawo. Nie zwraca się już uwagi na kwestie społeczno-ekonomiczne, a bardziej na klimat, rodzaj gleb i ukształtowanie terenu. Dlatego wiele miejsc traci przywilej ONW, ale inne go zyskują - tłumaczą w mediach urzędnicy. Co pocieszające, w roku 2019 rolnicy dostaną 80 procent kwoty, w 2020 - 25 euro do hektara, ale na tym koniec. Dopłaty wygasną. 

POZOSTAŁO JESZCZE 80 PROC. TREŚCI

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Jolanta Chwałczyk 

 

na zdjęciu: W gabinecie Krzysztofa Niewiadomskiego, starosty łęczyńskiego, z pismem do ministra - Marta Kociuba, radna RG Cyców, Adam Kawalec, sołtys Szczupaka i Bogdan Barbuziński, przewodniczący Gminnego Forum Samorządowego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE