reklama

Archeolodzy badali Stare Miasto w Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

Archeolodzy badali Stare Miasto w Łęcznej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościArcheolodzy z firmy Archee – pod kierownictwem Rafała Niedźwiadka wykonywali badania georadarowe wyznaczonych obszarów  Starego Miasta. To jedno z działań zaplanowanych w procesie powstawania „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Łęczna na lata 2016-2026”. 

Wstępne rozpoznanie archeologiczne metodami bezinwazyjnymi - bo tak nazywa się badania georadarowe objęły teren o powierzchni ok. 1,5 ha były prowadzone na ulicach przylegających do Rynku II, na terenie zielonym przy ul. Lubelskiej oraz w parku Podzamcze.

Badania przeprowadzone w ulicach miały na celu wskazanie ewentualnych kolizji z obiektami kubaturowymi (np. piwnicami), które mogłyby wejść w kolizję z planowanymi pracami podczas rewitalizacji. Natomiast badania w terenie niezabudowanym (skwer, park) nakierowane były na identyfikację ewentualnych obiektów historycznych, nieistniejących dzisiaj, jakie mogłyby być wykorzystane w programie planowanej realizacji. 

Wykonane badania mają zapobiec niespodziankom podczas robót budowlanych, które mogłyby wstrzymać budowę i spowodować opóźnienia inwestycji, co związane jest z dużymi kosztami. Pozwolą także przewidzieć konieczność dodatkowych badań archeologicznych lub je wykluczyć. W przypadku badania terenu w parku Podzamcze chodziło o potwierdzenie istnienia budowli murowanej (zwanej na wyrost „łęczyńskim zamkiem”) na skarpie przy ujściu Świnki do Wieprza.

Zebrane materiały zostaną naniesione w formie cyfrowej na plan miasta, a potem zinterpretowane przez archeologa i przedstawione Lubelskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. 

Ostateczne wyniki badań będą gotowe do Wielkanocy. Gotowe opracowanie zostanie opublikowanie na stronie Urzędu Miejskiego. 

Badania georadarowe są elementem projektu „Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Miasta Łęczna na lata 2016-2026” realizowanego ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Zdjęcie

źródło: UM Łęczna 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE