Reklama

Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił kościół św. Babrbary (zdjęcie)

Opublikowano:
Autor:

Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił kościół św. Babrbary (zdjęcie) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.30 w parafii św. Barbary w Łęcznej ks. abp Stanisław Budzik poświęcił łęczyńską świątynię. Poświęcenie jest najważniejszym wydarzeniem w historii każdego kościoła. 

Uroczystą mszę św. wraz z arcybiskupem sprawowali kolejni proboszczowie parafii św. Barbary, pracujący w niej dotychczas kapłani oraz zaproszeni księża z dekanatu łęczyńskiego.

30 lat temu, 21 listopada 1989 roku biskup lubelski Bolesław Pylak erygował prawnie parafię św. Barbary.  Powstała przez wyłączenie terenu z parafii św. Marii Magdaleny. W jej skład weszło osiedle XL-lecia PRL [dziś to osiedle Niepodległości - przyp. red.] z wyjątkiem cmentarza, ul. Polnej od strony osiedla oraz wsi Sufczyn. 

Akt poświęcenia kościoła ma bogatą symbolikę i zalicza się do najstarszych uroczystości w dziejach kultu katolickiego. Sięga starożytności i nawiązuje do starotestamentalnej modlitwy podczas poświęcenia świątyni jerozolimskiej. Najważniejszą częścią obrzędów jest eucharystia. Pozostałe to pokropienie wodą święconą, namaszczenie ścian kościoła i ołtarza, okadzenia i zapalenie świateł, będące symbolami wskazującymi na przeznaczenie oraz znaczenie kościoła i ołtarza.

Zdjęcie

3 czerwca 1990. Metropolita lubelski, Bolesław Pylak, wmurowuje kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej z miejscowości Emaus i poświęcony przez papieża Jana Pawła II

Marzena Olędzka

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE