reklama

Bogdanka bije rekordy w polu Stefanów

Opublikowano:
Autor:

Bogdanka bije rekordy w polu Stefanów  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSpółka Lubelski Wegiel „Bogdanka” bije kolejne rekordy na polu Stefanów. W czerwcu oddział GRP-5 wydrążył 820 metrów bieżących chodnika nadścianowego, pobijając tym samym poprzedni miesięczny rekord ustanowiony w kwietniu 2005 roku, który wynosił 814 metrów.

Oddział rozpoczął drążenie chodnika w lutym tego roku. To kolejne wyrobisko korytarzowe udostępniające pokład 389 w polu IV w Stefanowie. Głębokość zalegania wynosi od 880 do 980 metrów. Pole IV jest podzielone na cztery ściany o długości 296 metrów. Grubość pokładu jest korzystna dla eksploatacji, na większości wybiegu jest to około 2,2- 2,5 metra.

Oprócz rekordu miesięcznego padł rekord zmianowy i dobowy. Wszystko to było możliwe dzięki wprowadzeniu nowatorskich rozwiązań wspierających postęp prac, w tym wydłużeniu trasy podajnika taśmowego do 100 metrów i wprowadzeniu wąskiego samojezdnego wozu kotwiącego (SWKB) bezpośrednio za kombajnem, a przed zabudową spągnic. Rekordowy wynik  był dużym wyzwaniem logistycznym polegającym na zapewnieniu dużej ilości materiałów wsadowych i szybkiego transportu tych materiałów do przodka.

- Udogodnienia techniczne na pewno wspomogły załogę, sukces był jednak zasługą ludzi tworzących oddział GRP-5. Kluczowa była ich determinacja i zaangażowanie. To doświadczony zespół, wyspecjalizowany w pracach przygotowawczych, który ma na swoim koncie wiele wyrobisk korytarzowych, skrzyżowań, przecinek i pochylni – powiedział Sławomir Karlikowski, zastępca prezesa ds. produkcji i rozwoju LWB.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jedyną kopalnią wydobywającą węgiel kamienny w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka prowadzi eksploatację w granicach obszaru górniczego Puchaczów V, na terenie o powierzchni 73 km2. Posiada trzy pola wydobywcze: w Bogdance, w Nadrybiu i w Stefanowie. Jesienią 2017 roku spółka otrzymała od Ministra Środowiska koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Ostrów w obszarze górniczym Ludwin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE