Reklama

Bogdanka dostała koncesję na złoże „Ostrów”

Opublikowano:
Autor:

Bogdanka dostała koncesję na złoże „Ostrów”  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spółka LW „Bogdanka” otrzymała od Ministra Środowiska koncesję na wydobycie węgla ze złoża „Ostrów” w obszarze górniczym „Ludwin”, o zasobach operatywnych na poziomie ok. 186 mln ton.   

- Pozyskanie koncesji na wydobycie węgla ze złoża „Ostrów” to bardzo ważny krok w realizacji zapowiadanego w naszej Strategii planu podwojenia zasobów operatywnych Spółki. Zwiększenie bazy zasobów oznacza możliwość długofalowego planowania i zabezpieczenie rozwoju kopalni, a co za tym idzie - zapewnienia stabilności zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników – mówi Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Dodatkowo planowane jest rozszerzenie zasobów pola „Bogdanka” o kolejne ok. 33 mln ton. W sumie Bogdanka zwiększy więc poziom zasobów z ok. 227 mln ton obecnie do ok. 446 mln ton, co oznacza przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat (z ok. 25 lat obecnie).  

Eksploatacja złoża Ostrów planowana jest dwuetapowo. W pierwszej fazie eksploatacja będzie prowadzona w oparciu o obecną infrastrukturę podziemną. Wg planów pierwsza ściana ma zostać uruchomiona ok. 2020 roku. W drugiej kolejności, w latach 2025-30, przewidywane jest udostępnienie pionowe złoża i budowa niezbędnych obiektów i infrastruktury technicznej.

Bogdanka zamierza wydać na budowę infrastruktury 1,2-1,3 mld zł. Osiągnięcie docelowych poziomów wydobycia ze złoża Ostrów planowane jest ok. 2032 roku. 

Jednocześnie Spółka nadal rozważa złoża K-6 i K-7 oraz Orzechów jako potencjalne dalsze obszary eksploatacji.

- Pozyskanie koncesji to podstawa dla utrzymania pozycji Bogdanki jako jednej z najważniejszych firm w regionie, przyczyniającej się do rozwoju Lubelszczyzny. Zwiększenie bazy zasobów oznacza także zapewnienie stabilnego zaplecza surowcowego dla Grupy Enea, której jesteśmy częścią – dodaje prezes Szlaga. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE