Reklama

Reklama

Bogdanka ma najdłuższą ścianę na świecie!

Opublikowano: 14 sierpnia 2020 10:32
Autor: | Zdjęcie: LW Bogdanka

 Bogdanka ma najdłuższą ścianę na świecie! - Zdjęcie główne

foto LW Bogdanka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany o rekordowo długim siedmiokilometrowym wybiegu. Znajdująca się w pokładzie 391 w Polu Stefanów ściana to aktualnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie.

Reklama

Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie, cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w unikatowe systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy zakupiony w pierwszym kwartale tego roku nowoczesny kompleks kombajnowy.

Średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 tys. ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie wynoszące nawet 30 tys. ton urobku na dobę.

Górnicy pojadą na taśmie

Kompleks ścianowy wraz z przenośnikami odstawy oddziałowej został podłączony do wdrażanej platformy IIoT. Newralgiczne elementy maszyn będą monitorowane poprzez archiwizację danych ich pracy i korelowane ze zdarzeniami górniczymi. Pozwoli to na określenie cyklu życia monitorowanych elementów, co zostanie wykorzystane do planowania napraw i remontów oraz optymalizacji stanów magazynowych części zamiennych. Zbierane dane z systemów, jak i zdarzeń górniczych w tzw. słowniku awarii posłużą do opracowania algorytmów predykcyjnych zwiększających możliwości przewidywania awarii, rozwiązywania problemów maszyn i urządzeń.

Pozwoli to na skrócenie czasu przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukcję kosztów. Wdrożony system monitoringu deformacji wyrobisk przyścianowych pozwoli z kolei na ocenę intensywności zjawiska oraz prewencję dla zachowania minimalnych wymiarów wyrobisk pozwalających na utrzymanie założonych postępów.

Obecnie trwa proces wdrażania rozwiązania umożliwiającego transport załogi przenośnikami taśmowymi przystosowanymi do przewozu ludzi, co pozwoli na dalszą poprawę wydajności i efektywnego wykorzystania czasu pracy. Szacuje się, iż rozwiązanie to pozwoli na zwiększenie efektywności ściany o około 10 proc.

Nikt tyle nie drążył na tej głębokości

Ściana o wybiegu ponad 7 km jest aktualnie ścianą o najdłuższym wybiegu na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od 8 km do nawet 11 km, jednakże znajdowały się one na niewielkich głębokościach tj. maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu.

Tymczasem ściana w Polu Stefanów znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m poniżej powierzchni terenu.

- Bogdanka od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, bycie "Kopalnią Inteligentnych Rozwiązań" to jeden z filarów naszej strategii - powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

- Do wydobycia ze ściany 1/VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu "inteligentna" ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy. Warto podkreślić, że pomimo wyzwań związanych z pandemią realizujemy ten projekt zgodnie z harmonogramem, co jest zasługą wszystkich zaangażowanych w ten projekt – dodał.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    Jest

    Ok