Reklama

Bogdanka może starać się o koncesję na złoża pod Cycowem

Opublikowano:
Autor:

Bogdanka może starać się o koncesję na złoża pod Cycowem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie, gdzie australijska spółka chce budować nową kopalnię, minister środowiska ma prawo wydać koncesje także innym inwestorom - uznał sąd apelacyjny.

Pod koniec grudnia 2017 r. Australijczycy złożyli wniosek o umowę użytkowania górniczego dla kopalni Jan Karski, która ma powstać w miejscowości Kulik niedaleko Cycowa.

Spółce do 2 kwietnia 2018 r. przysługiwało wyłączne prawo do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Jednak, mimo upływu czasu, firma nie dostała decyzji środowiskowej dla projektu, a to ostatni dokument potrzebny Prairie do złożenia wniosku o tę koncesję.

Po wygaśnięciu prawa wyłączności spółka na początku kwietnia 2018 r. zaskarżyła  nieudzielenie w przewidzianym prawem terminie prawa do użytkowania górniczego.

Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie Prairie i zakazał ministrowi środowiska udzielania innym podmiotom koncesji poszukiwawczych, rozpoznawczych lub wydobywczych i zawierania umów o ustanowienie użytkowania górniczego, obejmujących teren planowanej kopalni Jan Karski do czasu zakończenia postępowania sądowego.

Teraz jednak ten zakaz zniósł sąd apelacyjny, co oznacza, że o złoża, gdzie ma powstać kopalnia Jan Karski, może ubiegać się także LW Bogdanka, która jest zainteresowana tym terenem, ponieważ sąsiaduje ze spornymi złożami i mogłaby fedrować tutaj, używając już istniejącej infrastruktury.

Australijczycy nie komentują rozstrzygnięcia sądu apelacyjnego. W komunikacie spółki czytamy, że "decyzja Sądu Apelacyjnego jest kolejnym dowodem nieuczciwego i niesprawiedliwego traktowania Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce, dlatego spółka rozważy wszystkie inne działania niezbędne do zapewnienia zachowania jej praw".

Przypomnijmy, że Australijczycy zapowiadali już, że biorą pod uwagę precedensowy międzynarodowy arbitraż, w którym mogliby żądać od Polski nawet 10 miliardów zł odszkodowania za stwarzanie trudności w realizacji budowy kopalni Jan Karski.

fot. lw.com

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE