Reklama

Były prezes Bogdanki wziął 2 mln zł łapówki?

Opublikowano:
Autor:

Były prezes Bogdanki wziął 2 mln zł łapówki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stanisław S., który zaczął kierować kopalnią w Bogdance w latach 90. jest jednym z oskarżonych w głośnej aferze korupcyjnej. 

Prokuratura w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie łapówek dla firmy Sandvik Mining and Construction. Łapówki miały być ukryte w cenach kopalnianego sprzętu, m. in. kombajnów górniczych i części zamiennych do nich. W sumie JSW miała przepłacić 3,2 mln zł za kupione urządzenia górnicze. Były prezes JSW Leszek J. miał otrzymać aż 2,1 mln zł, co byłoby najwyższą łapówką w historii afer korupcyjnych w polskim górnictwie. Łapówki od prezesa Sandvika Andrzeja J. mieli otrzymać także czterej dyrektorzy kopalni.

Prezesi firm produkcyjnych tłumaczą prokuraturze, że musieli dyrektorom kopalni i prezesom spółek węglowych wręczać pod stołem spory procent od zakupu, inaczej nie sprzedaliby sprzętu polskim kopalniom. Zdaniem śledczych sposobem na ukrycie łapówek było wliczanie ich w cenę każdego urządzenia.

Ludzie Bogdanki zamieszani w aferę

Łapówki od Sandvika miały wziąć także osoby związane ze spółką Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Do sądu skierowano już akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi S., byłemu prezesowi spółki, Wojciechowi K., kierownikowi inwestycji w tej kopalni, oraz Waldemarowi J., prezesowi Lubelskiego Konsorcjum Inwestycyjnego. Kupując sprzęt od Sandvika, mieli wziąć w sumie 2 mln zł łapówek.

Były prezes Bogdanki Stanisław S. to zarządzał spółką od początku lat 90. ubiegłego wieku. To za jego czasów firma zażegnała kryzys i zaczęła przynosić duże zyski. W 2007 Stanisława S. zastąpił Mirosław Taras. 

fot. lw.com

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE