Reklama

Chcą od rządu RP odszkodowanie za straty pod Cycowem

Opublikowano:
Autor:

Chcą od rządu RP odszkodowanie za straty pod Cycowem - Zdjęcie główne

Chcą od rządu RP odszkodowanie za straty pod Cycowem

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Australijska spółka Prairie Mining Limited poinformowała, że zawarła umowę finansowania sporu sądowego, której wartość wynosi 18 mln dolarów australijskich (12,3 mln USD).

To pieniądze na dochodzenie odszkodowania od polskiego rządu za utracone zyski m.in. z Kopalni Jan Karski, która wydobywać miała węgiel koksujący ze złóż pod Cycowem.

 

Roszczenie odszkodowawcze Prairie obejmuje także straty związane z Kopalnią Dębieńsko na Dolnym Śląsku oraz wydatki spółki na oba projekty, powiększone o odsetki i koszty.

Australijczycy zapowiedzieli, że pozew o arbitraż zostanie złożony w najbliższych tygodniach.

 

Na sądowe wydatki 

Jak informuje PML umowa finansowania tego sporu inwestycyjnego zawarta została z Litigation Capital Management. Zapewnia pieniądze do natychmiastowego wykorzystania na pokrycie wydatków prawnych, opłat na rzecz Trybunału, kosztów powołania ekspertów oraz kosztów operacyjnych związanych z roszczeniem. To pożyczka z ograniczonym zwrotem, której spłata nastąpi jedynie w przypadku uzyskania odszkodowania od Rzeczypospolitej Polskiej.

Obsługę prawną zapewnia australijskiej spółce Lalive, międzynarodowa kancelaria specjalizująca się w sporach arbitrażowych między spółkami wydobywczymi a państwami.

Według Australijczyków Rzeczpospolita Polska naruszyła zobowiązania wynikające zarówno z prawa krajowego, jak i umów międzynarodowych: Traktatu Karty Energetycznej i dwustronnego traktatu inwestycyjnego Australia-Polska.

 

Egzekwujemy swoje prawa

 "Naszym celem był rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego, kopalń Jan Karski i Dębieńsko, do stanu operacyjnego, jednak działania polskiego rządu uniemożliwiły spółce kontynuowanie projektów i doprowadziły do wywłaszczenia z obu inwestycji" - stwierdza w oświadczeniu Ben Stoikovich, dyrektor generalny PML. 

I przypomina: - Prairie doręczyła rządowi RP zawiadomienie o sporze w lutym 2019 roku, zwracając się do rządu o formalne nawiązanie współpracy w celu znalezienia polubownego rozwiązania kwestii rozwoju, budowy i funkcjonowania projektów Prairie. Ku rozczarowaniu spółki polski rząd nigdy nie nawiązał współpracy. Prairie podejmie w związku z tym niezbędne działania, aby wyegzekwować prawa spółki. 

Dyrektor wylicza inne zagraniczne firmy działające w branży wydobywczej, które prowadzą międzynarodowe postępowania arbitrażowe przeciwko Polsce w wyniku dyskryminującego traktowania, jakie je u nas spotkało. 

- Znaczące finansowanie sporu zapewnione przez LCM świadczy o sile roszczeń Prairie - dodaje Stoikovich.

 

Złoża spod Cycowa 

Chodzi o 66 mln ton węgla koksującego spod Cycowa. Kopalnia Jan Karski miała powstać w Kuliku, w powiecie chełmskim, tuż za granicą gm. Cyców, gdzie znajdują się złoża K-6 i K-7. 

Po ten sam węgiel sięgnęła Bogdanka, która 30 grudnia ub. roku otrzymała od ministra klimatu koncesję na wydobycie węgla kamiennego z tego obszaru. Dzień później Australijczycy z Prairie Mining zastrzegli, że złoże to stanowi integralną część planowanej przez nich Kopalni Jan Karski. 

Prairie Mining nie składało wniosku o koncesję wydobywczą, do czego potrzebowało decyzji środowiskowej, a więc zakończenia procedury prowadzonej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Budowa Kopalni Jan Karski mogłaby się rozpocząć dopiero po uzyskaniu koncesji wydobywczej. 

Bogdanka wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze złoża K-6 i K-7 w obrębie projektowanego obszaru górniczego "Cyców" złożyła do ministra środowiska w maju 2018.

Przyznanie koncesji Lubelskiemu Węglowi Australijczycy uznali za kolejny "dowód dyskryminacji Prairie jako zagranicznego inwestora w Polsce".

Przypomnijmy, że do tego złoża przymierzała się także Jastrzębska Spółka Węglowa, która ostatnio informowała, że nie prowadzi już z PML rozmów na ten temat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE