reklama

Chcą remontować wiejskie drogi. Gdzie?

Opublikowano:
Autor:

Chcą remontować wiejskie drogi. Gdzie?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRuszył nabór wniosków na dofinansowanie do przebudowy dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do rozdania jest 120 milionów złotych. Urzędnicy z łęczyńskiego ratusza planują złożyć jeden lub dwa wnioski na remont wiejskich dróg.

Jeden z nich dotyczy drogi w Ciechankach Łęczyńskich. Jest tam huta szkła, szkoła, coraz więcej nowych domków jednorodzinnych. Jednak droga o długości 2,6 km jest w złym stanie. Jeśli gmina pozyska środki zewnętrzne, droga zmieni swoją konstrukcję, będzie miała nowy asfalt, zostaną utworzone pobocza.

Szacowana wartość inwestycji to około 2 mln złotych. Dofinansowanie z PROW może wynieść prawie 64 proc. kosztów, resztę dopłaciłaby gmina. Obecnie powstaje dokumentacja na tę drogę, a pracownicy urzędu przygotowują wniosek do PROW. Wnioski można składać do połowy stycznia, dofinansowanie przysługuje dla gmin i powiatów.

Być może urzędnicy z łęczyńskiego ratusza złożą jeszcze jeden wniosek na remont najdłuższej drogi w gminie. Chodzi o odcinek 3,3 km od Kolonii Łuszczów do Kolonni Trębaczów. Gmina planuje za 1,8 mln zł dokończenie prac w asfalcie i już złożyła wniosek na tzw. schetynówkę, który jest w trakcie oceny.

- Jeśli tutaj nie uda się pozyskać pieniędzy na schetynówkę, wtedy wniosek ponowiony zostanie w ramach PROW – wyjaśnia Kuczyński.

W ramach PROW do rozdania będzie 120 milionów złotych. Wyżej punktowane będą wnioski na drogi połączone z drogami wyższej kategorii, przy których znajdują się budynki użyteczności publicznej. Brana będzie także pod uwagę liczba mieszkańców korzystających z drogi, dodatkowo premiowana jest współpraca między samorządami, np. gminy z powiatem.

Urzędnicy wzięli pod uwagę te wszystkie czynniki. - Obie drogi pełnią ważne funkcje w układzie drogowym gminy. Prowadzą do dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowej. Poprawiają dostępność komunikacyjną obszarów wiejskich.  Przy obu drogach są szkoły, zakłady przemysłowe i domy mieszkalne – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Zdjęcie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE