Reklama

Córka "wyklętych" spod Łęcznej chce 15 mln zł

Opublikowano:
Autor:

 Córka "wyklętych" spod Łęcznej chce 15 mln zł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Magdalena Zarzycka-Redwan, urodzona na Zamku Lubelskim córka Żołnierzy Wyklętych, wystąpiła o 15 mln zł zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Po jednym milionie za każdy rok spędzony w ubeckim więzieniu i w domach dziecka.

To pierwsza tego typu sprawa w Polsce, do tej pory dzieci osób represjonowanych w PRL nie miały szansy na uzyskanie odszkodowania za szykany i traumę z czasu dzieciństwa.

- Dwa lata i dwa miesiące spędziłam na Zamku Lubelskim, natomiast w domach dziecka spędziłam 13 lat. Zabranego nam, dzieciom Żołnierzy Wyklętych, dzieciństwa nie są w stanie zadośćuczynić żadne pieniądze. Przeżytej traumy i odniesionych szkód nic nie jest w stanie wyleczyć – mówi Magdalena Zarzycka-Redwan.

Początkowo chciała wystąpić o jeden milion złotych. Na zmianę jej decyzji wpłynęła społeczność Facebooka Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych, z którą podzieliła się tą wiadomością. Stwierdzili, że w stosunku do doznanych krzywd, kwota jest zdecydowanie za mała. – Moja sprawa utoruje drogę innym, wiem, że dzieci Żołnierzy Wyklętych nie chcą wierzyć, że uda się cokolwiek uzyskać - tłumaczy.

Pani Magdalena o odszkodowanie występowała już w 1991 r., wtedy wniosek dotyczył zadośćuczynienia za krzywdy jakich doznali rodzice, a także ona. W sprawie rodziców wniosek został rozpatrzony pozytywnie, natomiast jej odrzucony we wszystkich instancjach sądu. Stwierdzono wówczas, że nie ma podstaw prawnych do wypłaty odszkodowania.

Magdalena Zarzycka-Redwan, prezes zarządu Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych przez lata walczyła o to, by zapisy ustawy zostały zmienione. Udało się. - Wywalczyłam tę ustawę – mówi. 1 sierpnia w Sądzie Okręgowym w Lublinie odbyła się pierwsza rozprawa. – Nie wiem czy wygram, zobaczę jaka będzie decyzja niezależnego sądu. Jeśli nie wygram, będę walczyła dalej. Uważam, że trzeba walczyć, tego domaga się doznana przez nas, dzieci Żołnierzy Wyklętych, krzywda i życiowa trauma.

Pani Magdalena uczestniczyła w I Rajdzie ku Czci i Pamięci "Uskoka", zorganizowanym w maju br. przez Narodową Łęczną. Opowiedziała o tragicznym losie rodziców, swoich narodzinach na Zamku Lubelskim oraz misji przekazania prawdy następnym pokoleniom.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Marzena Olędzka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE