Reklama

Decyzja wojewody zagrożeniem dla puławskich Azotów

Opublikowano:
Autor:

Decyzja wojewody zagrożeniem dla puławskich Azotów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak uważają związkowcy z Grupy Azoty Puławy, którzy wystosowali oficjalne pismo do wojewody z żądaniem cofnięcia decyzji o przekształcenie puławskiego szpitala w wyłącznie zakaźny. - Panie wojewodo, apelujemy do pana o zmianę decyzji, która zniszczy nasz zakład pracy i nasze miasto - piszą.  

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia w każdym województwie został wyznaczony jedne szpital, który ma zostać przekształcony w placówkę wyłącznie zakaźną, przeznaczoną do opieki nad zakażonymi koronawirusem. W województwie lubelskim wybór padł na SP ZOZ w Puławach. Uzasadniając swoją decyzję wojewoda Lech Sprawka podkreślał jego korzystne położenie w bliskiej odległości od drogi ekspresowej, wielość funkcjonujących tu oddziałów, dobrą opinię placówki. Chwalił też dyrektora Piotra Rybaka (także członka zarządu powiatu łęczyńskiego i byłego dyrektora szpitala w Łęcznej). 

Niestety decyzja władz spotkała się z krytyką i oburzeniem zarówno mieszkańców Puław i całego powiatu, jak również prezydenta miasta. W czwartkowy wieczór Paweł Maj na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poinformował, że jest zaskoczony decyzją i sam o wszystkim dowiedział się z mediów. Zapowiedział również, że zażąda od wojewody wyjaśnień i anulowania tej decyzji.

Swoje obawy co do słuszności przekształcenia puławskiego szpitala w placówkę wyłącznie zakaźną wyrazili również związkowcy z Zakładów Azotowych w Puławach.W skierowanym do wojewody piśmie żądają cofnięcia tej decyzji. Ich zdaniem tutejszy SP ZOZ nie jest przygotowany do realizacji tego typu zadania, zarówno pod względem zaplecza technicznego, jaki i kadrowym oraz lokalizacyjnym, gdyż leży na obrzeżach województwa. W ich przekonaniu decyzja o przewiezieniu wszystkich chorych, zarażonych koronawirusem do Puław może mieć katastrofalne skutki.

- Największy na Lubelszczyźnie Zakład Pracy zostanie zamknięty z powodu braku obsady instalacji, spowoduje to zatrzymanie dostaw ciepła dla mieszkańców Puław - piszą związkowcy z zakładowej "Solidarności".

- Przestoje produkcyjne będą generować ogromne straty finansowe dla Zakładów Azotowych Puławy, budżetu państwa i spółek współpracujących, takich jak Kopalnia Węgla Bogdanka,. Poszkodowane będą też budżety lokalnych samorządów, a przede wszystkim rolnicy - twierdzą związkowcy.

Ponadto przewidują, że lokalizacja w Puławach szpitala zakaźnego wyłącznie dla chorych na koronawirusa spowoduje szybkie rozprzestrzenienie się choroby na populację miasta, w której spory procent stanowią osoby starsze, będące w grupie ryzyka. 

- (...) w ciągu kilku najbliższych miesięcy może umrzeć grubo ponad 1000 mieszkańców Puław - podkreślają związkowcy ZAP.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE